Nepeta racemosa Walker's Low

Nepeta racemosa 'Walker's Low'

šanta hroznovitá 'Walker's Low'

Nepeta racemosa pochází z oblasti Kavkazu a Kaspického regionu - Arménie, Azerbajdžán, severozápad Íránu a severovýchod Turecka, kde roste na skalách a kamenitých svazích v nadmořských výškách až 2000 m. n. m.

Šanta hroznovitá může být poměrně variabilní druh, jehož šedozelené, poléhavě vystoupavé lodyhy často na bázi dřevnatějí. Vstřícné řapíkaté listy jsou vejčité, max. 3 cm dlouhé, pravidelně zubaté, šedě pýřité. Od konce května na koncích lodyh nakvétají rozvolněné klasy květů, jejichž barva může vyrírovat od pastelově světle fialové až do sytě tmavě levandulové. Seříznutím trsu po odkvětu lze iniciovat nasazení nových, poněkud řidších, květenství, která kvetou v průběhu září. Druh se stal rodičem mnoha významných zahradních kultivarů a kříženců (např. Nepeta × faassenii).

Nepeta racemosa nejlépe prosperuje na sušších, dobře propustných až kamenitých půdách na plném slunci. Ve vlhkých podmínkách či přehuštěné výsadbě může být problémem padlí. Láká opylovače a motýly. Díky veliké oblibě nejen mezi zahradníky byla šanta v roce 2012 zvolena Trvalkou sezóny 2012.

'Walker's Low' byla pojmenována podle britské zahrady a její kultivarový název tudíž nemá co do činění s jejím habitem. Naopak, tento kultivar dorůstá poměrně vysoko - až 75 cm. Vytváří úhledné kopečkovité trsy v létě obalené květy, které jsou sterilní (nedochází k samovolnému vysemeňování). Podle některých autorů má tento kultivar nejčistší a nejhezčí levandulovou barvu a možná i díky ní byl zvolen americkou trvalkovou asociací Perennial Plant of the Year 2007 (angl. Trvalka roku 2007).

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, FR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: slimáci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 75 cm

Šířka: 50 - 80 cm

Květy levandulově fialovomodré.

Doba kvetení: květen až červenec

Listy sivě šedozelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Na sušení
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>