Paeonia lactiflora 'Jan van Leeuwen'

pivoňka čínská 'Jan van Leeuwen'

čeleď: Paeoniaceae

syn. Paeonia albiflora

Paeonia lactiflora je druh, ze kterého byla vyšlechtěna velká většina (více než 5000) zahradních kultivarů pivoněk. Samotný druh pochází z oblasti Sibiře, severovýchodní Číny, Mongolsku, Dálném Východě, Korei a Japonsku. V přírodě roste Paeonia lactiflora na kamenitých stráních, křovinatých svazích, ve stepích a na okrajích lesů. Do Evropy byla dovezena v druhé polovině 18. století.

Planý druh je menší než zahradní hybridy, dosahuje výšky okolo 60 cm. Rostliny jsou lysé, listy lesklé, sytě zelené a načervenalé stonky obvykle nesou dva až tři vonné, 7 až 10 cm v průměru široké květy.

Paeonia lactiflora potřebuje dobře propustnou, písčitou půdu, nesnáší zamokření. Vyžaduje pravidelné přihnojování a ocení mulčování kompostem.

'Jan van Leeuwen' je kultivar vyšlechtěný v roce 1928. Květy tzv. japonského typu (nebo anemonkokvěté) mají velké, čistě bílé, korunní lístky, které obklopují chomáč zlatožlutých tyčinek, které jsou přeměněny v úzké korunní lístky tzv. stamonoida, patyčinky či sterilní tyčinky. Květy kultivaru 'Jan van Leeuwen' patří mezi ty menší, což trvalce dodává přírodní vzhled a je tak vhodná pro použití do přírodních a venkovských zahrad.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 90 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy čistě bílé se zlatožlutým středem.

Doba kvetení: květen až červen

Listy tmavě sytě zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: kladosporiová listová skvrnitost pivoňky, rzivost pivoňky, šedá stonková hniloba a zasychání pupenů pivoňky (Botrytis paeoniae), septoriová listová skvrnitost pivoňky, virová kroužkovitost pivoňky, viry

Potenciální škůdci: larva hrotnokřídelcovitých

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>