Paeonia lactiflora Jan van Leeuwen

Paeonia lactiflora 'Jan van Leeuwen'

pivoňka čínská 'Jan van Leeuwen'

Paeonia lactiflora je druh, ze kterého byla vyšlechtěna velká většina (více než 5000) zahradních kultivarů pivoněk. Samotný druh pochází z oblasti Sibiře, severovýchodní Číny, Mongolsku, Dálném Východě, Korei a Japonsku. V přírodě roste Paeonia lactiflora na kamenitých stráních, křovinatých svazích, ve stepích a na okrajích lesů. Do Evropy byla dovezena v druhé polovině 18. století.

Planý druh je menší než zahradní hybridy, dosahuje výšky okolo 60 cm. Rostliny jsou lysé, listy lesklé, sytě zelené a načervenalé stonky obvykle nesou dva až tři vonné, 7 až 10 cm v průměru široké květy.

Paeonia lactiflora potřebuje dobře propustnou, písčitou půdu, nesnáší zamokření. Vyžaduje pravidelné přihnojování a ocení mulčování kompostem.

'Jan van Leeuwen' je kultivar vyšlechtěný v roce 1928. Květy tzv. japonského typu (nebo anemonkokvěté) mají velké, čistě bílé, korunní lístky, které obklopují chomáč zlatožlutých tyčinek, které jsou přeměněny v úzké korunní lístky tzv. stamonoida, patyčinky či sterilní tyčinky. Květy kultivaru 'Jan van Leeuwen' patří mezi ty menší, což trvalce dodává přírodní vzhled a je tak vhodná pro použití do přírodních a venkovských zahrad.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: kladosporiová listová skvrnitost pivoňky, rzivost pivoňky, šedá stonková hniloba a zasychání pupenů pivoňky (Botrytis paeoniae), septoriová listová skvrnitost pivoňky, virová kroužkovitost pivoňky, viry

Potenciální škůdci: larva hrotnokřídelcovitých

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 90 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy čistě bílé se zlatožlutým středem.

Doba kvetení: květen až červen

Listy tmavě sytě zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>