Panicum virgatum 'Heiliger Hain'

proso prutnaté 'Heiliger Hain'

čeleď: Poaceae

Panicum virgatum pochází ze Severní Ameriky od Kanady po Mexiko a v přírodě může být tento druh prosa nalezen od světlých lesů a mýtin přes prérie po písečné duny. Obecně je však Panicum virgatum spojováno s vysokostébelnatou americkou prérií a patřilo mezi počáteční inspirace německých designérů v tvorbě zahrad s prérijní tématikou.

Jedná se o velmi variabilní a dlouhověký druh, který se adaptuje na suché i vlhčí půdy. Obecně však preferuje slunné, otevřené stanoviště. Proso prutnaté vyniká svým vzpřímeným, štíhlým habitem. Pomalu (ve vlhčích půdách rychleji) se trsy rozrůstají pomocí krátkých oddenků. Úzké protáhlé listy se liší barvou od zelené po modrošedozelenou na podzim barvící od zlaté po ohnivé tóny červené v závislosti na kultivaru. Listy seřezáváme až na jaře (koncem března), aby do trsů v zimě nezatekla voda a neuhnívaly.

Od konce července se na modrozelených stoncích objevují laty purpurově hnědých kvítků rozkvétajících do bronzově béžové. Rostlina obvykle produkuje velké množství nadýchaných květenství, čímž vytvoří velký průhledný oblak nad trsem listů. U původního druhu se květenství a konce stonků lehce sklání, kultivary jsou však často šlechtěny pro vzpřímený, štíhlý tvar květenství. Špatně kvete v těžkých půdách.

'Heiliger Hain' kvete pastelově růžovobéžovými až purpurovobéžovými, vzdušnými, načechranými klásky. Modrozelené listy se na podzim barví od konců do purpurové až do sytě vínové barvy. Patří mezi nižší kultivary, dosahuje výšky zpravidla okolo jednoho metru. Vyšlechtěn jako semenáček kultivaru 'Heavy Metal' byl na trh uveden v roce 2001 německým pěstitelem Friedrichem Camehlem. V roce 2002 získal kultivar 'Heiliger Hain' ocenění od Internationale Staude-Union (něm. Mezinárodní trvalková unie).

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trávy

Výška: 90 - 110 cm

Šířka: 60 - 70 cm

Květy růžovobéžové až purpurovobéžové.

Doba kvetení: srpen až září

Listy modrozelené, na podzim sytě vínové.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Štěrkové záhony