Pennisetum alopecuroides 'Dark Desire'

dochan psárkovitý 'Dark Desire'

čeleď: Poaceae

syn. Pennisetum japonicum; vousatec

Pennisetum alopecuroides přirozeně roste na slunných stráních, loukách a úhorech v Japonsku a východní Asii od Korei po Filipíny. V domovině dosahují rozkladité trsy obloukovitě se sklánějících listů výšky až 1 metr, zahradní kultivary bývají zpravidla menšího vzrůstu. Úzké (zhruba 1 cm), dlouhé, leskle tmavě zelené listy se zdrsnělým okrajem se na podzim barví do oranžových až červených tónů a přes zimu zůstávají pískově béžové. Od srpna a září vyrůstají mezi listy či těsně nad nimi dlouze osinaté, válcovité lichoklasy, které připomínají štětku na čištění láhví. Raší poměrně pozdě, až ve druhé polovině května.

Pennisetum alopecuroides je mrazuvzdorné jen do zhruba -20°C, a tak může na některých místech vymrzat. Nesvědčí mu zamokřené půdy, ve kterých přes zimu uhnívá. Přes léto naopak zálivku uvítá. Nejlépe se dochanu daří na slunných stanovištích v dobře propustných, svěžích půdách – při výsadbě můžeme přimíchat do zeminy písek pro vylehčení.

V zahradě vynikne ve skupinách či pásech podél chodníků, vzrůstnější kultivary lze použít v menších zahradách jako solitery. Dekorativní květenství se dají sušit (stříhat těsně po rozkvětu). Květenství se na záhonech bohužel přes zimu rozpadá.

'Dark Desire' kvete velkými, tmavě vínovými až téměř černými klasy, které ční nad kopulí svěže zelených listů. Listy jsou poněkud širší než u většiny druhů. Kultivar 'Dark Desire' byl introdukován v roce 2014 anglickou trvalkovou školkou Neila Lucase, Knoll Gardens, která se specializuje na okrasné trávy.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Choulostivé trvalky, Trávy, Trvalky

Výška: 80 - 100 cm

Šířka: 60 - 90 cm

Květy tmavě purpurové až téměř černé.

Doba kvetení: září až listopad

Listy leskle svěže zelené

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato