Persicaria amplexicaulis Inverleith

Persicaria amplexicaulis 'Inverleith'

rdesno 'Inverleith'

Persicaria amplexicaulis pochází z oblasti Himalájí až jihozápadní Číny, kde obvykle roste v křovinách a na horských loukách podél potoků v nadmořských výškách až 4800 m. Vytváří statné, polštářovité trsy svěže zelených listů z často dřevnatějících bází. Dlouze řapíkaté listy jsou až 25 cm dlouhé, oválné s dlouze špičatým koncem, srdčitou bází a lehce zvlněným okrajem. Nad masou listů se ční tenké, větvené, řídce olistěné stonky nesoucí vzpřímená, úzká, svíčkovitá květenství. 4 až 10 cm dlouhá květenství jsou složena z malých, nejčastěji sytě růžových kvítků.

Persicaria amplexicaulis se daří na svěžích až vlhčích půdách na slunci i v polostínu. Může chvíli trvat než se adaptuje na daném stanovišti, ale poté se vitálně (ne však invazivně) rozrůstá. Často se vysévá. Výborně se hodí zejména do pozadí či střední partie perenového rabata. Oddenky zejména mladých rostlin mohou být náchylné k namrznutí, proto je vhodné přikrýt je na zimu chvojím či listím.

'Inverleith' vyniká svým kompaktním, nízkým vzrůstem, který dosahuje pouhých 50 cm. Jedná se dosud o nejnižší kultivar Persicaria amplexicaulis. Listy jsou poněkud užší než u základního druhu. Hustá, sytě malinově zbarvená květenství tvoří tupě zakončené, válečkovité paličky.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 40 - 50 cm

Šířka: 30 - 45 cm

Květy sytě růžově červené.

Doba kvetení: červenec až říjen

Listy sivozelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, výběžkatý/odnožující, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Přírodní zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>