Phlox paniculata 'Europa'

plamenka latnatá 'Europa'

čeleď: Polemoniaceae

syn. Phlox decussata

Phlox paniculata je domácí trvalkou Severní Ameriky, kde roste na mýtinách v řídkých lesích či křovinách, podél potoků na stráních, často na vápencovém podloží. Trsy se rozšiřují krátkými oddenky, ze kterých vyrůstá několik vzpřímených, částečně dřevnatějících stonků dosahujících v přírodě výšky až 2 m. Stonky nesou vstřícné, 5 – 15 cm dlouhé, široce kopinaté, matně sytě zelené listy. Plamenky kvetou až 5 týdnů. Bohatá květenství jsou složena z plochých, zhruba 3 cm velkých, často vonných květů.

Phlox paniculata byla do Evropy introdukována již v roce 1730 a během 19. století bylo vyšlechtěno několik kultivarů, pravděpodobně křížením s Phlox carolina. Největší pokrok přineslo šlechtění kapitána Symons-Jeune v 50. letech, jehož hlavními cíli byly kromě velkých květů i čisté barvy, vonné květy a resistence vůči chorobám. Padlí, které může být častým problémem floxů, lze předejít otevřenou polohou s dobrou cirkulací vzduchu a zajištěním dostatku váhy ke kořenům. Plamenkám se nejlépe daří ve vlhčích, na živiny bohatých půdách na plném slunci či v lehkém polostínu. Hodí se k řezu do vázy, kde vydrží 5 až 8 dní.

Phlox se stal Trvalkou sezóny 2015, více zde >>.

'Europa' kvete bílými až lehce narůžovělými květy s výraznými, tmavě růžovými středy. Kultivar dosahuje výšky okolo 90 cm a kvete zhruba uprostřed sezóny floxů. 'Europa' byla vyšlechtěna již v roce 1910 německým školkařem Wilhelmem Pfitzerem.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: B2, B3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 70 - 90 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy bílé až narůžovělé s tmavě růžovým očkem.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy sytě zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost, padlí, plísně, septoriová listová skvrnitost

Potenciální škůdci: háďátka

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

good for pollinators

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>