Physostegia virginiana Crown of Snow

Physostegia virginiana 'Crown of Snow'

řetězovka viržinská 'Crown of Snow'

Physostegia virginiana je domácí trvalkou na východě Severní Ameriky, kde roste na březích řek, ve vlhkých křovinách a na vlhkých loukách. Velmi bujná trvalka se rychle rozšiřuje masitými bílými oddenky. Physostegia virginiana tvoří vzpřímené, 80 – 100 cm vysoké, čtyřhranné lodyhy s přisedlými, vstřícnými, křižmostojnými listy. Listy jsou protáhle kopinaté, jemně pilovité, tmavě zelené, až 12 cm dlouhé. Květy jsou uspořádány do hustého, asi 20 cm dlouhého klasu ve čtyřech řadách. Jednotlivé květy jsou karmínově růžové, až 3 cm velké, dvoupyské, s horním pyskem mírně vydutým. Kvete od července do srpna, někdy až do září.

Physostegia virginiana nejlépe prosperuje na plném slunci v dobře propustné, živné, kypré půdě. Rychle tvoří velké trsy a může vytlačovat slabší trvalky. Vhodná do vlhčích trvalkových záhonů či na okraj vodních ploch.

'Crown of Snow' nebo také 'Schneekrone' kvete čistě bílými květy, které kontrastují s tmavě sytě zelenými listy. Je méně invazivní a o něco menší než podobný kultivar 'Alba'. Dosahuje výšky okolo 80 cm.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: B2, FR2, FR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 80 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: červenec až září

Listy tmavě sytě zelené.

Habitus výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato