Physostegia virginiana 'Vivid'

řetězovka viržinská 'Vivid'

čeleď: Lamiaceae

Physostegia virginiana je domácí trvalkou na východě Severní Ameriky, kde roste na březích řek, ve vlhkých křovinách a na vlhkých loukách. Velmi bujná trvalka se rychle rozšiřuje masitými bílými oddenky. Physostegia virginiana tvoří vzpřímené, 80 – 100 cm vysoké, čtyřhranné lodyhy s přisedlými, vstřícnými, křižmostojnými listy. Listy jsou protáhle kopinaté, jemně pilovité, tmavě zelené, až 12 cm dlouhé. Květy jsou uspořádány do hustého, asi 20 cm dlouhého klasu ve čtyřech řadách. Jednotlivé květy jsou karmínově růžové, až 3 cm velké, dvoupyské, s horním pyskem mírně vydutým. Kvete od července do srpna, někdy až do září.

Physostegia virginiana nejlépe prosperuje na plném slunci v dobře propustné, živné, kypré půdě. Rychle tvoří velké trsy a může vytlačovat slabší trvalky. Vhodná do vlhčích trvalkových záhonů či na okraj vodních ploch.

'Vivid' je kultivar cenný zejména pro dlouhotrvající a bohaté kvetení, které je o něco ranější než u původního druhu. Je nižší a kompaktnější, dorůstá výšky jen okolo 60 cm. Barva květu je výrazně fialovorůžová.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: B2, FR2, FR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 cm

Šířka: 60 - 70 cm

Květy sytě fialovorůžové.

Doba kvetení: červenec až září

Listy čerstvě zelené.

Habitus výběžkatý/odnožující

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>