Polygonatum odoratum Red Stem

Polygonatum odoratum 'Red Stem'

kokořík vonný 'Red Stem'

Polygonatum odoratum je domácí trvalkou ve většině Evropy. Na východě zasahuje až na Kavkaz a severní Írán. Roste také v Japonsku. U nás pak především v teplejších oblastech. Nejčastěji lze kokořík vonný nalézt ve světlých lesích, na jejich okrajích či v křovinách, velmi často na vápenitých půdách.

Kokořík vonný poměrně rychle vytváří kolonie pomocí dlouhých plazivých oddenků. Obloukovitě se sklánějící lodyhy dosahují výšky až 50 cm a nesou ve dvou řadách, střídavě uspořádané listy, které jsou hladké, svěže zelené, eliptické. V paždí listů vyrůstá jeden květ či shluk 2 až 4 květů. Úzce zvonkovité květy měří zhruba 1 - 2 cm a jsou čistě bílé se zeleným okrajem. Rozkvétají v květnu a jak druhové jméno napovídá, jsou slabě vonné. Po odkvětu se vytváří modročerné bobule, které jsou jedovaté.

Polygonatum odoratum se na stanovišti etabluje zpočátku pomalu, ale později jsou kolonie velmi dlouhověké a nenáročné na péči. Nejlépe se mu daří v polostínu ve vlhkých, ale dobře propustných, půdách bohatých na organickou složku. Nemá rád horká léta, vyžaduje zastínění. Hodí se pro podrostové výsadby, kde se výborně doplňuje s kapradinami či bohyškami (Hosta) či k řezu do vázy.

'Red Stem', jak název kultivaru napovídá, má vínově červené stonky, které krásně kontrastují se svěže zelenými listy. Tento kontrast vydrží po celou sezónu.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: GR1, G1, G2, GR2, SF1, SF2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: pilatky, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky, Dlouhověké trvalky, Hajničky

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 35 - 45 cm

Květy čistě bílé se zeleným okrajem.

Doba kvetení: květen až červen

Listy svěže zelené.

Habitus výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Vonné trvalky