Pulmonaria officinalis

plicník lékařský

čeleď: Boraginaceae

Pulmonaria officinalis je naší domácí trvalkou, která se vyskytuje od jižního Švédska po severní Itálii a na východ až po Bulharsko a Rumunsko. Roste běžně v listnatých i smíšených lesích, na okrajích lesů a hájů i ve vlhčích křovinách. Plicník má nejraději půdy bohaté na živiny, kterou v lesích zajišťuje opadanka či listovka. Roste na kyselých i zásaditých půdách.

Plicník lékařský, jak název napovídá, se používal odpradávna v léčitelství zejména proti zánětům, onemocněním dýchacích cest nebo pro zvýšení srážlivosti krve. Známé jsou především čaje ze sušených listů, ale používají se i listy mladé, čerstvé do salátů.

Pulmonaria officinalis dosahuje výšky jen okolo 25 cm, ale pomocí krátkých, plazivých oddenků se v ideálních podmínkách rozrůstá v široké plochy. Listy jsou široce vejčité až kopinaté, chlupaté, zelené s nápadně bílými až stříbřitými skvrnkami, které se u různých kultivarů slévají do pozoruhodných vzorů. Květy vyrůstají ve vrcholových vijanech na ochlupených, olistěných, přímých lodyhách. Dlouhý trubkovitý, purpurový kalich obepíná zprvu růžovou korunu, která se po opylení rychle mění v sytě fialovomodrou.

Nejlépe se hodí do podrostových výsadeb, kde vytváří po čase zapojené plochy zajímavých, přezimujících listů. Výborně se mu daří i na okraji keřových skupin v polostínu či na okapové hraně stromového patra.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: G2, G3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 20 - 30 cm

Šířka: 25 - 35 cm

Květy zprvu růžové, rychle rozkvétají do purpurové až tmavě modrofialové barvy.

Doba kvetení: březen až duben

Listy zelené s bílými skvrnkami.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy, výběžkatý/odnožující

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá zimní struktura
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>