Pulmonaria Trevi Fountain

Pulmonaria 'Trevi Fountain'

plicník 'Trevi Fountain'

Pulmonaria neboli plicník najdeme v listnatých i smíšených lesích, na okrajích lesů a hájů i ve vlhčích křovinách. Patří mezi raně kvetoucí hajničky. Mnohdy vykvétá už v březnu a dubnu. Plicník lékařský se používal odpradávna v léčitelství, ale používají se i mladé, čerstvé listy do salátů.

Plicníky obvykle dosahují výšky jen okolo 25 cm, ačkoli šlechtění přineslo i vzrůstnější sorty. Listy jsou široce vejčité až kopinaté, chlupaté, zelené s nápadně bílými až stříbřitými skvrnkami, které se u různých kultivarů slévají do pozoruhodných vzorů. Květy vyrůstají ve vrcholových vijanech na ochlupených, olistěných, přímých lodyhách. Dlouhý trubkovitý kalich obepíná barevnou korunu, která po opylení rychle mění svou barvu, rostlina pak působí dvojbarevně.

Nejlépe se hodí do podrostových výsadeb, kde vytváří po čase zapojené plochy zajímavých, přezimujících listů. Výborně se mu daří i na okraji keřových skupin v polostínu či na okapové hraně stromového patra. Plicník má nejraději půdy bohaté na živiny, kterou v lesích zajišťuje opadanka či listovka. Roste na kyselých i zásaditých půdách.

'Trevi Fountain' má sytě kobaltově modré až modrofialové, velké květy, kterých zároveň produkuje velké množství. Mnozí jej považují za nejdéle kvetoucí kultivar plicníku. Listy jsou dlouhé, zelené, stříbrně až bíle kropenaté. Roste bujně a vytváří až 60 cm široké kopečky. Má poměrně dobrou odolnost vůči padlí. Kultivar 'Trevi Fountain' vyšlechtil Dan M. Heims pro Terra Nova Nurseries křížením P. longifolia 'Bertram Anderson' a P. vallarsae 'Margery Fish'. Na trh byl uveden v roce 2002.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: G2, G3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 25 - 30 cm

Šířka: 45 - 60 cm

Květy kobaltově modré až modrofialové.

Doba kvetení: březen až květen

Listy bíle mramorované nebo tečkované.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá zimní struktura
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>