Pulmonaria Victorian Brooch

Pulmonaria 'Victorian Brooch'

plicník 'Victorian Brooch'

Pulmonaria neboli plicník najdeme v listnatých i smíšených lesích, na okrajích lesů a hájů i ve vlhčích křovinách. Patří mezi raně kvetoucí hajničky. Mnohdy vykvétá už v březnu a dubnu. Plicník lékařský se používal odpradávna v léčitelství, ale používají se i mladé, čerstvé listy do salátů.

Plicníky obvykle dosahují výšky jen okolo 25 cm, ačkoli šlechtění přineslo i vzrůstnější sorty. Listy jsou široce vejčité až kopinaté, chlupaté, zelené s nápadně bílými až stříbřitými skvrnkami, které se u různých kultivarů slévají do pozoruhodných vzorů. Květy vyrůstají ve vrcholových vijanech na ochlupených, olistěných, přímých lodyhách. Dlouhý trubkovitý kalich obepíná barevnou korunu, která po opylení rychle mění svou barvu, rostlina pak působí dvojbarevně.

Nejlépe se hodí do podrostových výsadeb, kde vytváří po čase zapojené plochy zajímavých, přezimujících listů. Výborně se mu daří i na okraji keřových skupin v polostínu či na okapové hraně stromového patra. Plicník má nejraději půdy bohaté na živiny, kterou v lesích zajišťuje opadanka či listovka. Roste na kyselých i zásaditých půdách.

'Victorian Brooch' má větší květy, které nakvétají lila fialově a rychle po opylení se zbarvují do korálově až purpurově růžové. Kalich je výrazně tmavě červený. Květní trubky směřují horizontálně ven (nejsou klasicky nící). Zelené listy jsou téměř kulaté a mají velké bílé až stříbrné skvrny. Má dobrou odolnost vůči padlí. Kultivar vyšlechtil Dan M. Heims pro americkou firmu Terra Nova Nurseries, která jej v roce 2000 uvedla na trh. Kultivar 'Victorian Brooch' je výsledkem křížení kultivarů 'Margery Fish' a 'Leopard'.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: G2, G3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 25 - 30 cm

Šířka: 30 - 45 cm

Květy korálově až purpurově tmavě růžové, přebarvují do lila až fialové.

Doba kvetení: duben až květen

Listy bíle až stříbrně kropenaté.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá zimní struktura
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>