Rodgersia pinnata Chocolate Wing

Rodgersia pinnata 'Chocolate Wing'

rodgersie 'Chocolate Wing'

Rodgersia pinnata pochází ze západní části Číny, oblasti Yunnanu a jihu Sečuánu, kde roste na vlhkých travnatých místech mezi křovinami, v otevřených lesích a podél potoků v nadmořských výškách 2100 až 3600 m. n. m. Rostlina má robustní krátké oddenky, kterými se aktivně rozrůstá. Dlouze řapíkaté, 6 až 9 četné listy dorůstají výšky okolo jednoho metru. Řapíky tmavě zelené až načervenalé. Lístky bronzovozelené, svraskalé, na líci lesklé, na rubu podél žilnatiny chlupaté, okraje dvojitě zubaté. Na podzim se barví do červenobronzova. V červnu až červenci se nad masou listů, ve výšce až 1,5 metru objevují květenství složená z malých, krémových až lososově růžových kvítků.

Rodgersia pinnata nejlépe prosperuje v lehce kyselé, svěží až vlhké, dobře propustné půdě na slunci až v polostínu. Mrazuvzdorná do -20°C, tudíž v chladnějších oblastech ČR může vyžadovat zimní ochranu. Hodí se na chráněná stanoviště okraje lesa či podél vodních toků.

'Chocolate Wing' raší na jaře tmavými bronzově čokoládovými listy, které se v létě mění na bronzově zelené a na podzim opět do tmavě čokoládové s nádechem do červena. Stejně tak jsou proměnlivé i květy, které vykvétají světle růžové a s postupným odkvétáním přechází do sytě vínové. Pro nejlepší vybarvení vyžaduje vlhkou půdu a slunnou polohu.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: G2, G3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: slimáci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 60 - 80 cm

Šířka: 60 - 80 cm

Květy světle růžové se později mění na sytě vínové.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy leskle bronzově zelené.

Habitus keříčkovitý, polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem