Rudbeckia hirta

Rudbeckia hirta

třapatka srstnatá

Rudbeckia hirta pochází z východu Severní Ameriky od Massachusetts po Illinois a na jih po Alabamu. Roste zde v otevřených lesích, křovinách, na suchých loukách a podél silnic.

Třapatka srstnatá je klasifikována jako letnička nebo hodně krátkověká trvalka. Její životnost je většinou dána stanovištními podmínkami. Je plně mrazuvzdorná do -34°C (USDA Z4), ale ve vlhčích půdách a proměnlivém počasí v zimních měsících velmi často vyhnívá. Naštěstí se velmi ochotně a spolehlivě přesévá a udržuje se tak na stanovišti. Semínka vysetá v dubnu ven přímo na stanoviště ochotně klíčí a rostliny kvetou ještě tentýž rok.

Třapatka srstnatá získala své pojmenování podle hustých, krátkých tuhých chloupků, které pokrývají listy i stonky. Listy jsou kopinaté, protáhlé, o něco širší než u druhu Rudbeckia missouriensis. Na stoncích, které mohou dosahovat výšky až 80 cm, vykvétají v červenci až září zářivě žluté květy s tmavě hnědým až černým středem. Vzniklo mnoho kultivarů, jejichž žluté jazykovité květy mají výrazné hnědou až vínovou kresbu.

Rudbeckia hirta nejlépe prospívá na slunném, otevřeném místě v dobře propustné hlinitopísčité půdě. Velmi jí škodí trvalé zamokření. Stejně jako automatické zavlažování jí výrazně zkracuje životnost.

Třapatka srstnatá je typickou květinou našich venkovů a babičkovských zahrádek. Často ji najdeme na venkově zplanělou ve starých zahradách.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, FR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Letničky

Výška: 50 - 80 cm

Šířka: 30 - 50 cm

Květy zářivě žluté s tmavě hnědým až černým středem.

Doba kvetení: červenec až září

Listy šedozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá zimní struktura
  • Dobrá textura, forma
  • Ke zplanění
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada