Rudbeckia laciniata Herbstsonne

Rudbeckia laciniata 'Herbstsonne'

třapatka dřípatá 'Herbstsonne'

Rudbeckia laciniata je severoamerický druh třapatky přirozeně rostoucí na vlhkých loukách v údolích a na travnatých březích centrální a východní části USA. Vytváří řídké trsy dosahující i přes 2 m výšky a pomalu se rozrůstají plazivými dřevnatými oddenky. Spodní listy jsou hluboce dělené na 3 až 7 zubatých úkrojků, listy v horní části stonku jsou celokrajné, menší. Pevný stonek nese i několik v průměru až 15 cm širokých květenství s protáhlým, zeleným středem. Paprskovité květy jsou čistě žluté, poměrně široké, lehce převislé dolů. V ČR je tento druh dokladován od roku 1859, tehdejší forma (dnes v kultuře poměrně vzácná) u nás zplaňovala, tudíž ji lze najít místy ve volné přírodě.

Rudbeckia laciniata nejlépe prospívá ve vlhčích půdách, sušší půdy může tolerovat za předpokladu vydatné zálivky v obdobích sucha. Nejlépe se jí daří na plném slunci, ale úspěšně snáší i polostín. Tato dlouhověká trvalka se nejlépe hodí do pozadí velkého rabata, do skupiny keřů či na okraj stromového patra.

'Herbstsonne' nebo také 'Autumn Sun' je starý kultivar vyšlechtěný již v roce 1906, prodávaný pod druhovými názvy R. laciniata i R. nitida, s největší pravděpodobností se jedná o křížence obou. Rudbeckia nitida je totiž velmi podobná své severoamerické sestře, pouze dosahuje menší výšky a spodní listy nemá dělené. Kultivar 'Herbstsonne' dosahuje výšky i přes 2 metry, stonky jsou většinou dostatečně pevné a nepotřebují oporu. Kvete od srpna do září.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: B2, B3, FR2, FR3, WR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 180 - 200 cm

Šířka: 90 - 100 cm

Květy zářivě čistě žluté se zelenými středy.

Doba kvetení: srpen až listopad

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>