Rudbeckia triloba

Rudbeckia triloba

třapatka trojlaločná

Rudbeckia triloba pochází z východní části Severní Ameriky od Vermontu po Floridu a na západ po Nebrasku a Colorado. Roste přirozeně v prériích, savanách, na okrajích křovin a na mýtinách řídkých lesů. Druhotně ji také najdeme podél silnic, na narušených prériích nebo podél železnic.

Třapatka trojlaločná je klasifikována jako velmi krátkověká trvalka (2-3 roky) nebo častěji jako dvouletka v závislosti na stanovištních podmínkách. Je dostatečně mrazuvzdorná (do -28°C, USDA Z5), ale vlivem vlhkých zim může vyhnívat. Avšak ochotně vytváří semena a hojně se přesévá, takže se na stanovišti přirozeně udržuje.

Rudbeckia triloba má charakteristické trojlaločné bazální listy, které jsou zubaté a jemně chlupaté. Na vysokých, bohatě větvených, načervenalých stoncích nese záplavu menších květů (3-5 cm). Květy mají jasně žlutý paprsek a téměř černý střed. Kvete od poloviny léta téměř do zámrazu.

Rudbeckia triloba nejlépe prospívá na slunném stanovišti, poroste i v polostínu, ale bude vyšší a bude potřebovat oporu. Toleruje většinu typů půd, nejlépe se jí daří v dobře propustné, středně vlhké půdě. Toleruje i přísušky.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, B2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Letničky

Výška: 90 - 120 cm

Šířka: 40 - 60 cm

Květy zářivě žluté s tmavě hnědým až černým středem.

Doba kvetení: červenec až říjen

Listy šedozelené.

Habitus trsovitý, keříčkovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá zimní struktura
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>