Stachys officinalis Wisley White

Stachys officinalis 'Wisley White'

čistec lékařský, bukvice lékařská 'Wisley White'

Stachys officinalis je domácí rostlinou v celé Evropě, od Irska po Sibiř na východě a Turecka na jihu. V přírodě roste na travnatých svazích, na loukách a na mýtinách či pasekách ve světlých lesích. Vytváří přízemní růžici menších, svěže zelených, vrásčitých, na okraji vroubkovaných listů, které v mírných klimatech (např. jižní Anglie) mohou být stálezelené, u nás na zimu odumírají. Vzpřímené, nevětvené, hranaté stonky nesou až čtyři páry menších, lodyžních listů. Od června na konci každého stonku vykvétá purpurově růžové květenství složené z 1,5 cm velkých, hluchavkovitých kvítků. Odstranění květenství ihned po odkvětu povzbudí násadu nových, řidších květenství brzy na podzim.

Stachys officinalis vyžaduje dobře propustnou, lehkou půdu na plném slunci nebo v polostínu. Trsy se velmi ochotně, nikoli invazivně, rozrůstají a vytváří souvislý, spolehlivě kvetoucí porost.

'Wisley White' kvete čistě bílými květy, které jsou ještě zvýrazněné sytě tmavě zelenou barvou listů dorůstajících 4 cm délky. Dosahuje výšky jen okolo 30 až 35 cm. Do kultury byl introdukován trvalkovou školkou Washfield Nursery v Anglii.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: slimáci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 30 - 35 cm

Šířka: 30 - 45 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy tmavě zelené.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby