Aster lateriflorus Coombe Fishacre

Symphyotrichum lateriflorum 'Coombe Fishacre'

hvězdnice shorakvětá 'Coombe Fishacre'

Symphyotrichum lateriflorum dříve Aster lateriflorus pochází ze Severní Ameriky od jižní Kanady, přes severozápad USA až k Mexiku. Přirozené stanoviště je variabilní od suchých až vlhkých polí, přes houštiny, paseky až po pobřeží. V přírodě dosahuje výšky až 1,5 metru. Keříčkovitý habitus tvoří do široka se větvící, tenké, purpurově zelené stonky. Trsy jsou poměrně kompaktní, vitální, ale nešíří se invazivně do okolí, na stanovišti bez dělení vydrží i mnoho let. Na jaře rašící stonky a mladé listy jsou zbarveny do purpurova až vínova, čímž dodají kompozici zajímavý aspekt. Pod záplavami květů rodících se od září do pozdního podzimu jsou občas jen stěží vidět malé, protáhle kopinaté listy. V průměru 1 až 2 cm široká květenství vyrůstají na horizontálně větvených stoncích. Paprsek je řídký, tvořený malými, bílými jazykovitými květy. Velký, nápadný terč je zpočátku žlutý, velmi rychle se však zbarví do purpurova.

Symphyotrichum lateriflorum preferuje slunnou polohu, avšak snese i mírný polostín (kultivary s vínovým zbarvením listů nejlépe vybarvují na plném slunci). Na půdu není náročná, stačí jí dobře propustná, hlinito-písčitá zemina, toleruje občasné přísušky. Velmi odolná vůči padlí.

'Coombe Fishacre' je často uváděn i jako kříženec Aster lateriflorus a Aster novi-belgii. Kvete světle purpurově růžovými květy se žlutými středy, které se rychle mění v tmavě růžovopurpurové. Trsy dosahují výšky okolo 80 - 90 cm a jsou pevné s horizontálním větvením, poseté zhruba 1,8 cm širokými květy. Není nijak zvlášť náchylná k padlí. 'Coombe Fishacre' je starý kultivar vyšlechtěný kolem roku 1920 v Anglii.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost, plísně, verticiliové vadnutí

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 70 - 90 cm

Šířka: 60 - 70 cm

Květy jsou světle růžovofialové se žlutými středy, které se zbarvují do purpurova.

Doba kvetení: září až říjen

Listy jsou tmavě zelené.

Habitus keříčkovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>