Symphyotrichum novi-belgii Royal Ruby

Symphyotrichum novi-belgii 'Royal Ruby'

hvězdnice virginská 'Royal Ruby'

Symphyotrichum novi-belgii (dříve Aster novi-belgii) pochází z východu Severní Ameriky, kde roste ve vlhkých křovinách, na loukách i na pobřeží. V přírodě se dorůstá až 1,2 m. Kompaktní habitus je statný, vzpřímený. Listy jsou kopinaté až protáhle kopinaté, hladké, lesklé, 5 až 12 cm dlouhé. Kultivary jsou ve výšce i habitu velmi variabilní. Doba kvetení je obvykle od poloviny září do konce října, rané kultivary kvetou už od začátku září a pozdní naopak nerozkvétají až do října.

Symphyotrichum novi-belgii se nejlépe daří na slunných stanovištích, snese i lehký polostín. Půdy preferuje čerstvé až mírně vlhké, ale dobře propustné. Dobře se jim daří na písčitých půdách, avšak pro zajištění dostatečné vlhkosti u jejich mělkého kořenového systému se doporučuje použít mulč (jemná borka či vyzrálý kompost). Většina kultivarů je náchylná k padlí, tudíž je dobré rostlinám zajistit otevřený prostor s dobrým prouděním vzduchu. Rostliny vyžadují pravidelné dělení trsů každých několik let, nejlépe na jaře. Většina kultivarů se hodí k řezu do vázy.

'Royal Ruby' kvete uprostřed sezóny podzimních aster. Květenství jsou velké, poloplné, zářivě sytě růžové až růžovočervené se žlutými středy. Kompaktní trsy dosahují výšky okolo půl metru. Hodí se na okraje záhonů, do nádob i k řezu. Paul Picton uvádí, že se jedná o jeden z nejlepších nízkých kultivarů Symphyotrichum novi-belgii s evidentně malým (nebo žádným) podílem Symphyotrichum dumosus na křížení. Co se však týče názvu kultivaru, jsou zde jisté pochybnosti: kultivar 'Jenny' byl vyšlechtěn Arthurem Harrisonem před rokem 1926, ale nevyskytoval se později v kultuře až do 60. let. 'Royal Ruby' introdukovaný v roce 1966 trvalkovou školkou Blooms of Bressingham je identický s rostlinami prodávanými nyní pod názvem 'Jenny'.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: B2, B3, FR2, FR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z2 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: fuzariové vadnutí, listová skvrnitost, padlí

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, roztočíci, slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 50 cm

Květy zářivě sytě růžové se žlutými středy.

Doba kvetení: září až říjen

Listy sytě zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>