Thalictrum delavayi 'Album'

žluťucha Delavayova 'Album'

čeleď: Ranunculaceae

Thalictrum delavayi pochází ze severozápadní Číny, kde roste na alpinských loukách, vlhkých skalnatých útesech, v křovinách i jako doprovod vodních toků v nadmořských výškách od 1800 do 3400 m.n.m. Dosahuje zde výšky až 2 metrů. Až 40 cm velké listy jsou opakovaně dělené (3 až 4 krát zpeřené). Lístky jsou 0,5 až 2 cm malé, kulaté až elipčité, modrozelené až sivozelené. Jemně dělené listy dodávají trvalce spolu s květy něžný, rozevlátý habitus. Květy jsou uspořádány v rozvolněné, až 40 cm velké vrcholové latě. Zhruba 2 cm velké květy postrádají korunní plátky, hlavní efekt zajišťují lila růžové, kališní plátky s velkým množstvím pastelově žlutých tyčinek.

Thalictrum delavayi se nejlépe daří na hlinitých, živnějších, středně vlhkých, ale dobře propustných půdách. Preferuje polostinné stanoviště, ale snese i lehký stín. V zahradě se hodí do přírodních partií v polostínu stromů, do pozadí trvalkového rabata, kde jeho jemné závoje dají vyniknout ostatním trvalkám.

'Album' má květy čistě bílé, tyčinky světle žluté až bělavé. Listy jsou oproti původnímu druhu světlejší, zbarvené do limetkově zelené.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 90 - 120 cm

Šířka: 60 - 100 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: červen až září

Listy limetkově svěže zelené.

Habitus vzdušný /rozevlátý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Ke zplanění
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>