Thalictrum delavayi 'Hewitt's Double'

žluťucha Delavayova 'Hewitt's Double'

čeleď: Ranunculaceae

Thalictrum delavayi pochází ze severozápadní Číny, kde roste na alpinských loukách, vlhkých skalnatých útesech, v křovinách i jako doprovod vodních toků v nadmořských výškách od 1800 do 3400 m.n.m. Dosahuje zde výšky až 2 metrů. Až 40 cm velké listy jsou opakovaně dělené (3 až 4 krát zpeřené). Lístky jsou 0,5 až 2 cm malé, kulaté až elipčité, modrozelené až sivozelené. Jemně dělené listy dodávají trvalce spolu s květy něžný, rozevlátý habitus. Květy jsou uspořádány v rozvolněné, až 40 cm velké vrcholové latě na tmavě purpurových stoncích. Zhruba 2 cm velké květy postrádají korunní plátky, hlavní efekt zajišťují lila růžové, kališní plátky s velkým množstvím pastelově žlutých tyčinek.

Thalictrum delavayi se nejlépe daří na hlinitých, živnějších, středně vlhkých, ale dobře propustných půdách. Preferuje polostinné stanoviště, ale snese i lehký stín. V zahradě se hodí do přírodních partií v polostínu stromů, do pozadí trvalkového rabata, kde jeho jemné závoje dají vyniknout ostatním trvalkám.

Druh objevil francouzský misionář, objevitel a botanik Père Jean Marie Delavay v čínské provincii Jün-nan koncem 19. století a brzy jej dovezl do Evropy.

'Hewitt’s Double' kvete sladce růžovými až růžovopurpurovými, plnokvětými květy na volně rozvětvených, tenkých stoncích. Květy jsou sice malé, ale svůj efekt vynahrazují dlouhou dobou kvetení. Výborně se hodí k řezu do vázy, kde dlouho vydrží. Dosahuje výšky až 1,5 m, a proto může vyžadovat vyvázání k opoře.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 120 - 150 cm

Šířka: 60 - 90 cm

Květy sladce světle růžové.

Doba kvetení: červenec až září

Listy sytězelené.

Habitus vzdušný /rozevlátý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost, padlí, rzi, sněti

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>