Thalictrum delavayi

Thalictrum delavayi

žluťucha Delavayova

Thalictrum delavayi pochází ze severozápadní Číny, kde roste na alpinských loukách, vlhkých skalnatých útesech, v křovinách i jako doprovod vodních toků v nadmořských výškách od 1800 do 3400 m.n.m. Dosahuje zde výšky až 2 metrů. Až 40 cm velké listy jsou opakovaně dělené (3 až 4 krát zpeřené). Lístky jsou 0,5 až 2 cm malé, kulaté až elipčité, modrozelené až sivozelené. Jemně dělené listy dodávají trvalce spolu s květy něžný, rozevlátý habitus. Květy jsou uspořádány v rozvolněné, až 40 cm velké vrcholové latě na tmavě purpurových stoncích. Zhruba 2 cm velké květy postrádají korunní plátky, hlavní efekt zajišťují lila růžové, kališní plátky s velkým množstvím pastelově žlutých tyčinek.

Thalictrum delavayi se nejlépe daří na hlinitých, živnějších, středně vlhkých, ale dobře propustných půdách. Preferuje polostinné stanoviště, ale snese i lehký stín. V zahradě se hodí do přírodních partií v polostínu stromů, do pozadí trvalkového rabata, kde jeho jemné závoje dají vyniknout ostatním trvalkám.

Druh objevil francouzský misionář, objevitel a botanik Père Jean Marie Delavay v čínské provincii Jün-nan koncem 19. století a brzy jej dovezl do Evropy.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 120 - 150 cm

Šířka: 60 - 90 cm

Květy sladce světle růžové s výraznými žlutými tyčinkami.

Doba kvetení: červenec až září

Listy sytězelené.

Habitus vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Ke zplanění
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>