Thalictrum rochebrunianum

Thalictrum rochebruneanum

žluťucha nádherná

Thalictrum rochebruneanum pochází z Japonska, kde roste v lesních lemech, světlých lesích a na mýtinách. Se svou výškou až 2 metry (některé zdroje uvádí až 3 m), patří tento druh mezi nejvyšší žluťuchy vůbec. Vytváří velmi rozvolněný a vzdušný habitus, kterému přispívají několikrát dělené listy vždy po třech. Drobné lístky jsou téměř kulaté, jen 3 cm dlouhé, matně sivozelené (velmi podobné jako u orlíčku). Vrcholový lístek může být trojlaločnatý.

Vzpřímené, tmavě purpurové stonky jsou mnohokrát větvené, zakončené větvenou, řídkou latou. Malé (jen zhruba centimetr široké), světle růžové kvítky s dlouhými žlutými tyčinkami pak vytváří průhledný závoj. Oproti Thalictrum delavayi jsou kvítky menší.

Thalictrum rochebruneanum nejlépe prosperuje v polostínu, na živných půdách bohatých na organickou složku a vláhu. V mírnějších klimatech s chladnějším létem a dostatkem vláhy jej lze pěstovat i na plném slunci. Na příliš živných půdách může vyžadovat vyvázání k pevné opoře.

Hodí se do pozadí trvalkového záhonu i mezi keřové výsadby. Nejvíce vynikne vysázen ve velkých skupinách či pruzích. Květy i listy jsou výborné k řezu do vázy.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí, rzi

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 150 - 200 cm

Šířka: 50 - 80 cm

Květy světle růžové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy matně modrozelené.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>