Thalictrum Splendide White

Thalictrum 'Splendide White'

žluťucha 'Splendide White'

Thalictrum 'Splendide White' je zahradní kříženec druhů Thalictrum delavayi a Thalictrum elegans uvedený na trh v roce 2013. Byl vyšlechtěn ve Francii, známým šlechtitelem Thierrym Delabroyem, který se proslavil zejména šlechtěním dlužich (Heuchera). Thalictrum delavayi pochází ze severozápadní Číny, kde roste na alpinských loukách, vlhkých skalnatých útesech, v křovinách i jako doprovod vodních toků v nadmořských výškách od 1800 do 3400 m. n. m. Dosahuje zde výšky až 2 metrů. Thalictrum elegans roste v sušších podmínkách, na okrajích lesů a na travnatých svazích v nadmořských výškách 2700 až 4000 m. n. m. v jižní až jihozápadní Číně, Bhútánu, Nepálu či Pákistánu. Rostliny obvykle dosahují výšky pouze do 1 metru.

Hybrid 'Splendide White' zdědil po každém rodiči něco, a tak dosahuje průměrně výšky 130 až 150 cm. Listy jsou opakovaně dělené (3 až 4 krát zpeřené), lístky jsou 0,5 až 2 cm malé, kulaté až elipčité, modrozelené až sivozelené. Květy jsou uspořádány v rozvolněné, vrcholové latě. Květy postrádají korunní plátky, hlavní efekt zajišťují čistě bílé, kališní plátky s velkým množstvím pastelově žlutých tyčinek. Jednotlivé květy 'Splendide White' jsou výrazně větší než u většiny jiných kultivarů Thalictrum delavayi a kvetou déle. Jeho velkou předností je také pevný, vzpřímený habitus.

Thalictrum 'Splendide White' se nejlépe daří na hlinitých, živných, středně vlhkých, ale dobře propustných půdách. Preferuje polostinné stanoviště, ale snese i lehký stín. V zahradě se hodí do přírodních partií v polostínu stromů, do pozadí trvalkového rabata, kde jeho jemné závoje dají vyniknout ostatním trvalkám. Hodí se také k řezu do vázy.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 130 - 150 cm

Šířka: 60 - 100 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: červenec až září

Listy olivově až modrošedě zelené.

Habitus vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada