Thymus serpyllum Pink Chintz

Thymus serpyllum 'Pink Chintz'

mateřídouška úzkolistá 'Pink Chintz'

Thymus serpyllum roste přirozeně v severní a střední Evropě, v České republice se vyskytuje téměř na celém území v místech s písčitými substráty, na suchých, často ne vápenitých půdách. V přírodě se objevuje na vátých píscích, pískovcových skalách či okrajích borových lesů, obecně preferuje na živiny chudší, dobře propustné půdy.

Thymus serpyllum vytváří nízké, půdokryvné koberce, jen do 10 cm vysoké. Plazivé, často dřevnatějící, horizontální stonky mohou zakořeňovat. Vzpřímené stonky často vyšší než 10 cm nesou kulovité až elipsovité květenství (lichoklas) složené z malých, hluchavkovitých, růžových až světle purpurových kvítků. Listy jsou sytě zelené, kožovité, eliptické až obvejčité, max. 1 cm velké. Stonek a báze listů jsou řídce porostlé tenkými, bílými chloupky.

Mateřídouška úzkolistá je v Červeném seznamu zařazena mezi vzácnější druhy vyžadující pozornost (C4a).

Thymus serpyllum je po stovky let velmi dobře známou léčivkou, která je dodnes sbírána i pěstována ve skalkách, vřesovištích, na suchých zídkách či ve volných spárách chodníku. Nalézá uplatnění v kulinářství (častěji se ale používá Thymus vulgaris, mateřídouška obecná). Květy lákají včely, čmeláky i jiné opylovače.

'Pink Chintz' je jeden z nejtolerantnějších kultivarů k suchu. Bujně se rozrůstá a vytváří půdopokryvné, jen do 5 cm nízké zapojené koberce kvetoucí do začátku léta světle lososovo růžovými květy. Hodí se na suchá místa, do skalek, suchých zídek i do širších spár v dlažbě, kde snese mírný sešlap.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda suchá

Stanovištní okruhy: A, FR1, M1

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Skalničky, Trvalky

Výška: 3 - 5 cm

Šířka: 40 - 45 cm

Květy světle lososovo růžové.

Doba kvetení: červen až září

Listy tmavě sytě zelené.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy, půdopokryvný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Přírodní zahrada
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>