Veronicastrum virginicum Pink Glow

Veronicastrum virginicumf. roseum 'Pink Glow'

rozrazil viržinskýf. roseum 'Pink Glow'

Veronicastrum virginicum je domácí trvalkou východní části Severní Ameriky, kde roste na loukách, prériích, ve světlých lesích a křovinách. Na vysokých přímých stoncích vyrůstají po 3 až 6 v přeslenech úzké, kopinaté, až 20 cm dlouhé listy. Nad posledním přeslenem listů se stonek obvykle větví, aby dal vznik několika hroznovitým, úzkým, špičatým květenstvím. Centrální (primární) hrozen se otevírá jako první a asi v půlce jeho kvetení začínají nakvétat sekundární hrozny, které jej v kruhu obklopují. Sekundární hrozny jsou obvykle kratší a užší. Květenství s poupaty se objevuje od června, ale naplno kvete až během července a srpna. Po odkvětu zůstává Veronicastrum virginicum atraktivní svými plodenstvími, která drží pohromadě (nerozpadají se) dlouho do zimy. Velmi dobře se kombinuje s vysokými trávami či trvalkami s kontrastním kulovitým květenstvím (např. Echinops ritro, Eryngium sp.). Díky své výšce se hodí spíše do pozadí perenového rabata.

Veronicastrum virginicum vyžaduje středně vlhkou, ale dobře propustnou půdu na plném slunci. Půda by neměla vysychat. Snáší i polostín, ale může zde „vytahovat“ za sluncem a následně se rozklesávat.

f. roseum kvete světle růžovými květy.

'Pink Glow' je vylepšením světle růžově kvetoucí formy původního druhu. 'Pink Glow' má pevná světle růžová květenství. Jedná se o kompaktní kultivar, který dosahuje maximální výšky 140 cm.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost, padlí, plísně

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 120 - 140 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy bleděrůžové.

Doba kvetení: červenec až září

Listy tmavě, sytě zelené.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>