Veronicastrum virginicum 'Pointed Finger'

rozrazil viržinský 'Pointed Finger'

čeleď: Scrophulariaceae

syn. Veronica virginica

Veronicastrum virginicum je domácí trvalkou východní části Severní Ameriky, kde roste na loukách, prériích, ve světlých lesích a křovinách. Na vysokých přímých stoncích vyrůstají po 3 až 6 v přeslenech úzké, kopinaté, až 20 cm dlouhé listy. Nad posledním přeslenem listů se stonek obvykle větví, aby dal vznik několika hroznovitým, úzkým, špičatým květenstvím. Centrální (primární) hrozen se otevírá jako první a asi v půlce jeho kvetení začínají nakvétat sekundární hrozny, které jej v kruhu obklopují. Sekundární hrozny jsou obvykle kratší a užší. Květenství s poupaty se objevuje od června, ale naplno kvete až během července a srpna. Po odkvětu zůstává Veronicastrum virginicum atraktivní svými plodenstvími, která drží pohromadě (nerozpadají se) dlouho do zimy. Velmi dobře se kombinuje s vysokými trávami či trvalkami s kontrastním kulovitým květenstvím (např. Echinops ritro, Eryngium sp.). Díky své výšce se hodí spíše do pozadí perenového rabata.

Veronicastrum virginicum vyžaduje středně vlhkou, ale dobře propustnou půdu na plném slunci. Půda by neměla vysychat. Snáší i polostín, ale může zde „vytahovat“ za sluncem a následně se rozklesávat.

'Pointed Finger' je zajímavý kultivar s ohnutým květenstvím, které vyrůstá horizontálně, kolmo ke stonku. Květy jsou světle lila či levandulově fialové.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 150 - 170 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy levandulově fialové.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: houbová skvrnitost, padlí, plíseň šedá, plísně

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>