x Heucherella Honey Rose

× Heucherella 'Honey Rose'

dlužichovka 'Honey Rose'

× Heucherella je zahradní, mezidruhový hybrid Heuchera a Tiarella, který nebyl nalezen nikde v přírodě. První hojně rozšířený kultivar × Heucherella 'Bridget Bloom' byl vyšlechtěn v anglické školce Blooms of Bressingham v roce 1955 zkřížením Heuchera × brizoides a Tiarella wherryi.

Hybridy × Heucherella zdědily od každého ze svých rodičů něco, různé kultivary v sobě nesou více z dlužichy (Heuchera), jiné se více podobají mitrovničkám (Tiarella), to také ovlivňuje jejich rozdílné nároky a vzhled, které se jen těžko sumarizují.

Kultivary × Heucherella jsou sterilní a v umělé kultuře se množí velmi dobře. V nepříznivých venkovních podmínkách však nepatří mezi nejodolnější a mají tendenci rychle ztrácet na vitalitě. Trsy se výrazně zmenší a často odumírá střed, což vede k nepěknému vzhledu a živoření trvalky. Výborně se jim však daří v nadstandardních podmínkách. Například v květináčích na terase, v kvalitním substrátu, v závětří, kde jsou pravidelně zalévány a přihnojovány vytvoří bohatý trs zajímavě zbarvených listů.

'Honey Rose' má růžovobronzové listy s tmavěji vínovou kresbou podíl žilnatiny a v průběhu léta slabý stříbrný přeliv (šlechtitelé kultivaru 'Honey Rose' popisují barvu listů jako barvu sobolí kůže). Některými autory je označován za nejrůžovější kultivar na trhu v současné době. Záplavy drobných krémově bílých kvítků vykvétají ve výšce okolo 30 cm. Kultivar byl vyšlechtěn firmou Terra Nova Nurseries a uveden na trh společností Blooms of Bressingham v roce 2015.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2, SF2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 20 - 25 cm

Šířka: 30 - 45 cm

Květy krémově bílé.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy růžovobronzové s vínovou žilnatinou.

Habitus půdopokryvný, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Půdopokryvné trvalky