Heucherella Kimono

× Heucherella 'Kimono'

dlužichovka 'Kimono'

× Heucherella je zahradní, mezidruhový hybrid Heuchera a Tiarella, který nebyl nalezen nikde v přírodě. První hojně rozšířený kultivar × Heucherella 'Bridget Bloom' byl vyšlechtěn v anglické školce Blooms of Bressingham v roce 1955 zkřížením Heuchera × brizoides a Tiarella wherryi.

Hybridy × Heucherella zdědily od každého ze svých rodičů něco, různé kultivary v sobě nesou více z dlužichy (Heuchera), jiné se více podobají mitrovničkám (Tiarella), to také ovlivňuje jejich rozdílné nároky a vzhled, které se jen těžko sumarizují.

Kultivary × Heucherella jsou sterilní a v umělé kultuře se množí velmi dobře. V nepříznivých venkovních podmínkách však nepatří mezi nejodolnější a mají tendenci rychle ztrácet na vitalitě. Trsy se výrazně zmenší a často odumírá střed, což vede k nepěknému vzhledu a živoření trvalky. Výborně se jim však daří v nadstandardních podmínkách. Například v květináčích na terase, v kvalitním substrátu, v závětří, kde jsou pravidelně zalévány a přihnojovány vytvoří bohatý trs zajímavě zbarvených listů.

'Kimono' produkuje dva rozdílné typy listů - na jaře vyrůstají hluboce laločnaté, světle zelené až limetkové listy s čokoládovým panašováním podél žilnatiny a zvrásněným povrchem, v létě je pak toto olistění nahrazeno většími, méně vykrajovanými, zakulacenějšími listy. Na podzim listy barví do měděných a starorůžových odstínů. Koncem jara vykvétají na zhruba 45 cm vysokých stoncích krémově až narůžověle bílé květy. Kultivar byl vyšlechtěn závodem Terra Nova Nurseries v Oregonu a jako jeden z mála kultivarů druhu × Heucherella získal ocenění AGM pro výborné zahradní rostliny.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2, SF2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 25 - 30 cm

Šířka: 30 - 40 cm

Květy krémově bílé až světle růžové.

Doba kvetení: květen až červen

Listy světle zelené s čokoládovým panašováním podél žilnatiny.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy, půdopokryvný, trsovitý, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>