x Heucherella Redstone Falls

× Heucherella 'Redstone Falls'

dlužichovka 'Redstone Falls'

× Heucherella je zahradní, mezidruhový hybrid Heuchera a Tiarella, který nebyl nalezen nikde v přírodě. První hojně rozšířený kultivar × Heucherella 'Bridget Bloom' byl vyšlechtěn v anglické školce Blooms of Bressingham v roce 1955 zkřížením Heuchera × brizoides a Tiarella wherryi.

Hybridy × Heucherella zdědily od každého ze svých rodičů něco, různé kultivary v sobě nesou více z dlužichy (Heuchera), jiné se více podobají mitrovničkám (Tiarella), to také ovlivňuje jejich rozdílné nároky a vzhled, které se jen těžko sumarizují.

Kultivary × Heucherella jsou sterilní a v umělé kultuře se množí velmi dobře. V nepříznivých venkovních podmínkách však nepatří mezi nejodolnější a mají tendenci rychle ztrácet na vitalitě. Trsy se výrazně zmenší a často odumírá střed, což vede k nepěknému vzhledu a živoření trvalky. Výborně se jim však daří v nadstandardních podmínkách. Například v květináčích na terase, v kvalitním substrátu, v závětří, kde jsou pravidelně zalévány a přihnojovány vytvoří bohatý trs zajímavě zbarvených listů.

'Redstone Falls' vyniká kromě čistě bílých květů kontrastujících s hnědočervenými listy především svým plazivým/převislým habitem. V příhodných podmínkách pouští dlouhé plazivé výhony, které v nádobách můžou vytvořit efektní převis. Velmi bujný a rozrůstající se kultivar dosahuje výšky okolo 25 cm, v květu pak až 40 cm. Na křížení se podílela Heuchera villosa. Kultivar byl vyšlechtěn firmou Terra Nova Nurseries.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2, SF2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 25 - 30 cm

Šířka: 60 - 90 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy jasně hnědočervené.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy, půdopokryvný, trsovitý, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem