x Heucherella Stoplight

× Heucherella 'Stoplight'

dlužichovka 'Stoplight'

× Heucherella je zahradní, mezidruhový hybrid Heuchera a Tiarella, který nebyl nalezen nikde v přírodě. První hojně rozšířený kultivar × Heucherella 'Bridget Bloom' byl vyšlechtěn v anglické školce Blooms of Bressingham v roce 1955 zkřížením Heuchera × brizoides a Tiarella wherryi.

Hybridy × Heucherella zdědily od každého ze svých rodičů něco, různé kultivary v sobě nesou více z dlužichy (Heuchera), jiné se více podobají mitrovničkám (Tiarella), to také ovlivňuje jejich rozdílné nároky a vzhled, které se jen těžko sumarizují.

Kultivary × Heucherella jsou sterilní a v umělé kultuře se množí velmi dobře. V nepříznivých venkovních podmínkách však nepatří mezi nejodolnější a mají tendenci rychle ztrácet na vitalitě. Trsy se výrazně zmenší a často odumírá střed, což vede k nepěknému vzhledu a živoření trvalky. Výborně se jim však daří v nadstandardních podmínkách. Například v květináčích na terase, v kvalitním substrátu, v závětří, kde jsou pravidelně zalévány a přihnojovány vytvoří bohatý trs zajímavě zbarvených listů.

'Stoplight' zdobí zjara zářivě žluté listy s výraznou hnědočervenou, hvězdicovitou skvrnou uprostřed. V průběhu léta listy ztrácí na zářivosti a přechází do limetkově zelené. V květnu až červnu vykvétají na až 30 cm dlouhém stonku čistě bílé, drobné květy. Listy mohou trpět popálením od silného odpoledního slunce, proto je lepší najít pro tento kultivar polohu s odpoledním stínem či celodenní bloudivý polostín. 'Stoplight' je zbarvením podobný kultivaru 'Sunspot', ale má větší listy a je bujnější a vitálnější. Byl vyšlechtěny americkou firmou Terra Nova Nurseries.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2, SF2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 12 - 15 cm

Šířka: 30 - 35 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: květen až červen

Listy zářivě žluté s hnědočervenou hvězdicovou skvrnou ve středu.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem