x Heucherella Sweet Tea_

× Heucherella 'Sweet Tea'

dlužichovka 'Sweet Tea'

× Heucherella je zahradní, mezidruhový hybrid Heuchera a Tiarella, který nebyl nalezen nikde v přírodě. První hojně rozšířený kultivar × Heucherella 'Bridget Bloom' byl vyšlechtěn v anglické školce Blooms of Bressingham v roce 1955 zkřížením Heuchera × brizoides a Tiarella wherryi.

Hybridy × Heucherella zdědily od každého ze svých rodičů něco, různé kultivary v sobě nesou více z dlužichy (Heuchera), jiné se více podobají mitrovničkám (Tiarella), to také ovlivňuje jejich rozdílné nároky a vzhled, které se jen těžko sumarizují.

Kultivary × Heucherella jsou sterilní a v umělé kultuře se množí velmi dobře. V nepříznivých venkovních podmínkách však nepatří mezi nejodolnější a mají tendenci rychle ztrácet na vitalitě. Trsy se výrazně zmenší a často odumírá střed, což vede k nepěknému vzhledu a živoření trvalky. Výborně se jim však daří v nadstandardních podmínkách. Například v květináčích na terase, v kvalitním substrátu, v závětří, kde jsou pravidelně zalévány a přihnojovány vytvoří bohatý trs zajímavě zbarvených listů.

'Sweet Tea' nese velké, hluboce vykrajované listy, které jsou na jaře jantarově oranžové se středovou, skořicově hnědou skvrnou. Během léta se pak rozdíl v barvách stírá a převládají rezavé a bronzové tóny. Drobné, čistě bílé květy se objevují na stoncích až 60 cm vysokých. Na křížení tohoto kultivaru se podílela Heuchera villosa, která mu zajistila vyšší vitalitu a odolnost vůči horkým, vlhkým létům. Kultivar 'Sweet Tea' byl vyšlechtěn americkou formou Terra Nova Nurseries.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2, SF2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 45 - 50 cm

Šířka: 60 - 70 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: květen až červen

Listy hnědooranžových tónech bronzové až skořicové.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy, půdopokryvný, trsovitý, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem