trvalka obrazek

Verbascum phoeniceum

divizna brunátná

čeleď: Scrophulariaceae

Verbascum phoeniceum pochází ze střední, jižní a východní Evropy a západní Asie, kde roste především na skalnatých stanovištích, travnatých výhřevných svazích či na okrajích světlých lesů. U nás roste především na teplejších stanovištích ve středních Čechách, v Polabí či na jižní Moravě a patří k ohroženým druhům naší květeny (C3).

Divizna brunátná je krátkověká trvalka či dvouletka, která vytváří přízemní nízkou růžici oválných, po okraji hrubě vroubkovaných listů, které jsou na svrchní straně tmavě leskle zelené a na spodní straně chlupaté. Dlouhá, tenká, ale pevná lodyha dosahuje až jednoho metru a je přímá, velmi řídce olistěná. Dlouhé hroznovité květenství se skládá z menších, pětičetných květů (asi 2,5 cm v průměru), které mají purpurově fialové tyčinky. Kvete od května do června a ve vhodných podmínkách se samovolně přesévá.

Verbascum phoeniceum nejlépe prosperuje na suchých, spíše alkalických, dobře propustných půdách na plném slunci. Nesnáší vlhké jílovité půdy. Velmi dobře se pěstuje ze semen, pokud se vyseje v lednu pod sklem, může kvést již v prvním roce.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda suchá

Stanovištní okruhy: FR1, FS1, SF1

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Kultivary Verbascum phoeniceum