Actea cordifolia

Actaea cordifolia

ploštičník srdcolistý

Actaea cordifolia roste přirozeně na východě Severní Ameriky na zalesněných kopcích Apalačských hor.

Ploštičník srdcolistý vytváří trsy svěže zelených listů dělených obvykle do 9 malých lístků dlanitě laločnatých (5 až 7 laloků). Jednotlivé lístky jsou 15 - 20 cm dlouhé, čímž se liší od Actaea racemosa, jejíž lístky jsou jen 3 - 10 cm dlouhé. Actaea cordifolia bývá někdy nesprávně označována jako Cimicifuga racemosa var. cordifolia ačkoli tyto dvě rostliny nejsou příbuzné. Z trsu vyrůstají přímé, až 150 - 200 cm dlouhé květní lodyhy, které se v horní polovině větví a nesou laterální úzce hroznovitá květenství, která měří 30 - 60 cm. Květenství jsou složena z velkého množství malých, krémově bílých kvítků bez nektárií na krátkých stopkách. Plodem je měchýřek.

Actaea cordifolia je jeden z nejjednodušších druhů rodu Actaea na pěstování. Nejlépe prospívá v bloudivém stínu opadavých stromů, ale snese více či méně stínu. Toleruje otevřenější a sušší pozice než jakýkoli jiný druh. Půdu ocení živnou s vysokým obsahem humusu a snese lehce vápenaté půdy. Trvalce trvá až 3 roky než se etabluje na stanovišti, to platí i pro dělení trsů. Po etablování však toleruje i kratší letní sucha.

Ploštičník obshuje látky, které mají prokázané účinky na zmírnění projevů menopauzy, pomáhají při menstruačních bolestech, používají se jako sedativa a mají protizánětlivé účinky. Ve velkých dávkách je rostlina jedovatá, poškozuje nervový systém.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 120 - 140 cm

Šířka: 50 - 70 cm

Květy krémově bílé.

Doba kvetení: červenec až září

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada