Actaea cordifolia

ploštičník srdcolistý

čeleď: Ranunculaceae

syn. Actaea rubifolia, Cimicifuga cordifolia, Cimicifuga racemosa var. cordifolia

Actaea cordifolia roste přirozeně na východě Severní Ameriky na zalesněných kopcích Apalačských hor.

Ploštičník srdcolistý vytváří trsy svěže zelených listů dělených obvykle do 9 malých lístků dlanitě laločnatých (5 až 7 laloků). Jednotlivé lístky jsou 15 – 20 cm dlouhé, čímž se liší od Actaea racemosa, jejíž lístky jsou jen 3 – 10 cm dlouhé. Actaea cordifolia bývá někdy nesprávně označována jako Cimicifuga racemosa var. cordifolia ačkoli tyto dvě rostliny nejsou příbuzné. Z trsu vyrůstají přímé, až 150 – 200 cm dlouhé květní lodyhy, které se v horní polovině větví a nesou laterální úzce hroznovitá květenství, která měří 30 – 60 cm. Květenství jsou složena z velkého množství malých, krémově bílých kvítků bez nektárií na krátkých stopkách. Plodem je měchýřek.

Actaea cordifolia je jeden z nejjednodušších druhů rodu Actaea na pěstování. Nejlépe prospívá v bloudivém stínu opadavých stromů, ale snese více či méně stínu. Toleruje otevřenější a sušší pozice než jakýkoli jiný druh. Půdu ocení živnou s vysokým obsahem humusu a snese lehce vápenaté půdy. Trvalce trvá až 3 roky než se etabluje na stanovišti, to platí i pro dělení trsů. Po etablování však toleruje i kratší letní sucha.

Ploštičník obshuje látky, které mají prokázané účinky na zmírnění projevů menopauzy, pomáhají při menstruačních bolestech, používají se jako sedativa a mají protizánětlivé účinky. Ve velkých dávkách je rostlina jedovatá, poškozuje nervový systém.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 120 - 140 cm

Šířka: 50 - 70 cm

Květy krémově bílé.

Doba kvetení: červenec až září

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada