Allium Mont Blanc

Allium 'Mont Blanc'

česnek 'Mont Blanc'

Allium 'Mont Blanc' je některými autory uváděn jako kultivar Allium stipitatum, ale pravděpodobně se jedná o křížence A. stipitatum a A. hollandicum, kterého vyšlechtili v Holandsku bratři Langendijkové.

Okrasný česnek s názvem 'Mount Everest' dosahuje úctyhodné výšky 90 - 120 cm, ale stonky jsou pevné, takže se nelámou ani neohýbají. Na koncích neolistěných stonků je vždy jedno kulaté květenství o průměru až 12 cm, které je složeno z 50-ti i více drobných bílých květů. Okvětní plátky květů jsou úzké až čárkovité oproti menšímu Allium nigrum, jehož okvětní plátky jsou široce kopinaté. Střed květů je většinou světle zelený. Vykvétá v druhé polovině května až v červnu, většinou o něco později než klasické fialové okrasné česneky. V době kvetení již začínají žloutnout a zatahovat listy, které jsou v průběhu jara svěže zelené. Je proto vhodné tento vysoký okrasný česnek vysadit mezi rané trvalky či nižší keře, jejichž listy schovají žloutnoucí listy česneku.

Allium 'Mont Blanc' je velmi podobný nejen svým názvem kultivaru Allium 'Mount Everest'. Informací k rozlišení těchto dvou je jen velmi málo, někteří autoři uvádí, že 'Mont Blanc' kvete o něco později než 'Mount Everest'.

Allium 'Mont Blanc' nejlépe prosperuje na chráněném, nevětrném, slunném stanovišti s dobře propustnou a živnou půdou. V těžkých jílovitých půdách se doporučuje přidat štěrk pro lepší drenáž.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z7 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: bílá sklerociová hniloba, padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 90 - 120 cm

Šířka: 20 - 25 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: květen až červen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>