Allium 'Purple Rain'

česnek 'Purple Rain'

čeleď: Amaryllidaceae

Allium 'Purple Rain' je kříženec dvou vynikajících okrasných česneků, Allium hollandicum 'Purple Sensation' a Allium cristophii. Po prvním z rodičů zdědil nejen výšku, ale také svou vytrvalost a schopnost se přesévat a kvést znovu a znovu každý rok. Po druhém, Allium cristophii, pak získal krásný vzdušný tvar kulatého květenství, které je otevřenější než u 'Purple Sensation', a také jakýsi metalický odlesk jednotlivých kvítků, které připomínají hvězdičky stejně jako ty Allium cristophii. Také doba kvetení je dlouhá a květy, a následně i uschlá květenství, dlouho vydrží dekorativní.

Okrasný česnek 'Purple Rain' dosahuje výšky okolo 90 cm, ale stonky jsou pevné, takže se nelámou ani neohýbají. Na koncích neolistěných stonků je vždy jedno kulaté květenství o průměru až 15 cm, které se skládá z malých fialových hvězdicovitých květů na dlouhých stopkách. Vykvétá v druhé polovině května až v červnu, o něco později než 'Purple Sensation'. V době kvetení již začínají žloutnout a zatahovat listy, které jsou v průběhu jara svěže zelené. Je proto vhodné tento vysoký okrasný česnek vysadit mezi rané trvalky či nižší keře, jejichž listy schovají žloutnoucí listy česneku. Květenství se hodí i pro suché vazby.

Allium 'Purple Rain' nejlépe prosperuje na slunném stanovišti s dobře propustnou a živnou půdou. V těžkých jílovitých půdách se doporučuje přidat štěrk pro lepší drenáž. Tento kultivar je poměrně nenáročný a odvděčí se svou vytrvalostí a bohatou násadou květů. V záhonových testech anglické společnosti RHS byl kultivar 'Purple Rain' hodnocen jako jeden z nejlepších a v roce 2016 získal ocenění AGM.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 80 - 90 cm

Šířka: 20 - 25 cm

Květy růžovofialové.

Doba kvetení: květen až červen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: bílá sklerociová hniloba, padlí

Potenciální škůdci: květilka cibulová, slimáci, šneci, vrtalka pórová

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>