Astilbe chinensis var. taquetii 'Purpurlanze'

čechrava čínská var. taquetii 'Purpurlanze'

čeleď: Saxifragaceae

Astilbe chinensis pochází z východní Číny, Mongolska a Korei, kde obvykle roste ve vlhkých lesích či podél přistíněných potoků. Jedná se o poměrně variabilní druh, který silně odnožuje, rozrůstá se. Listy jsou dělené, dlouze řapíkaté, lístky jsou krátce řapíkaté, kopinaté, ostře dvojitě pilovité, sytě zelené. Nejen řapíky, ale také vzpřímené stonky tyčící se nad masou listů, jsou zabarvené do vínova či tmavě hněda v závislosti na stanovišti. Astilbe chinensis se velmi dobře pozná podle toho, že celá rostlina je rezavě chlupatá.

Vykvétá v srpnu, jako jedna z nejpozdějších čechrav. Laty jsou vzpřímené, husté, složené z drobných, růžových až purpurových kvítků. Květenství jsou vhodná k řezu do vázy i k sušení.

Nejlépe se jí daří v polostínu, v živné, dobře propustné půdě bohaté na organickou hmotu. Nevadí jí lehce kyselejší půda a částečně toleruje i lehký stín. Snese i slunné stanoviště, ale půda nesmí v létě vysychat. Ze všech druhů Astilbe snese nejvíce slunce a sucha (neznamená, že je suchomilná).

var. taquetii je velmi vysoká varieta čechravy čínské dosahující výšky až 1,2 m. Štíhlé, až 45 cm vysoké laty červenopurpurových květenství propůjčují této varietě impozantní habitus. Lesklé, sytě zelené listy dosahují délky až 40 cm. Pochází z Korei. Ve vhodných podmínkách může být až invazivní.

'Purpurlanze' dosahuje výšky až 1,2 m. Květenství jsou úzká, tmavší, sytěji červenopurpurová než u mateřské variety. Stonky hnědočervené.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 100 - 120 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy růžovopurpurové až červenopurpurové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy sytě zelené.

Habitus výběžkatý/odnožující, vzpřímený/vertikály

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost, padlí

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Na sušení
  • Okraj keřových výsadeb
  • Podrostové výsadby
  • Venkovská zahrada