Astrantia major Rubra

Astrantia major 'Rubra'

jarmanka větší 'Rubra'

Astrantia major je robustní trvalka pocházející z Evropy, od Španělska až po západní Rusko. V přírodě ji lze nalézt na vlhkých loukách či v otevřených světlých lesích. Astrantia major vytváří velké trsy vzpřímených, na konci větvených, stonků dosahujících až 1 m. Přízemní listy jsou hluboce dělené do 3 až 5 laloků, které jsou hrubě, špičatě zubaté.

Květy Astrantia major jsou ve skutečnosti květenstvími - tzv. okolíky (čeleď miříkovité), které jsou zvýrazněny nápadnými listeny (tzv. brakteoly).

Astrantia major roste nejlépe v polostínu či řídkém bloudivém stínu ve vlhčí, ale propustné, půdě. Daří se jí dobře i na slunných místech, kde ovšem vyžaduje dostatek vláhy zejména v letních měsících. Ocení vysoký podíl organické hmoty v půdě, vhodně mulčovat vyzrálým kompostem.

'Rubra' je semenná linie, která disponuje tmavě růžovo-vínovými květenstvími. Barva květu není příliš stabilní, mezi semenáčky se mohou objevit světleji růžová květenství. V současné době tento kultivar ustupuje, jelikož byl v stálosti a odstínu barvy květu překonán novými kultivary, zejména 'Hadspen Blood' a 'Ruby Wedding'.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR3, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 75 - 90 cm

Šířka: 45 - 60 cm

Květy tmavě růžovo-vínové až sytě tmavě růžové.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy svěže zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Na sušení
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada