Baptisia Twilite

Baptisia 'Twilite'

baptisie 'Twilite'

Rod Baptisia zahrnuje okolo 20 druhů pocházejících z východu a jihu USA, kde roste v prériích, na chudých kamenitých stráních či vlhkých okrajích lesů. Jméno pochází z řeckého "bapto", které znamená "barvit", jelikož se baptisie používala k barvení látek.

Baptisia je dlouhověká trvalka s tlustými silnými oddenky, ze kterých vyrůstají bohatě větvené lodyhy olistěné typickými listy čeledi bobovitých - sivozelené, trojčetné s obvejčitými lístky. Lodyhy jsou zakončeny dlouhým, úzkým květenstvím složeným z drobných bobovitých květů připomínající například naši domácí lupinu (Lupinus). Plodem je papírovitý až dřevnatějící lusk, který se hodí pro suchá aranžmá.

Baptisie není příliš náročná, je plně mrazuvzdorná a po etablování na stanovišti snese i velká sucha. Nesnáší příliš dobře časté přesazování nebo dělení trsů. Nejlépe se jí daří na plném slunci v živné, dobře propustné půdě.

Baptisia × variicolor vznikla kontrolovaným F1 křížením Baptisia australis (samičí rostlina) a Baptisia sphaerocarpa (samčí rostlina) v Illinois v roce 1998.

'Twilite' syn. 'Twilite Prairieblues' je prvním kultivarem ze série Prairieblues, kterou vytvořil Jim Ault z Chicago Botanic Garden. Kvete koncem května, zhruba o 1-2 týdny později než 'Starlite Prairieblues'. Poupata jsou zprvu tmavě purpurová, později se otevírají do tmavě fialovopurpurové se žlutými člunky. 'Twilite' je obrovský kultivar, dosahuje výšky až 150 cm a na šířku může mít i výrazně více. Mt. Cuba Center, které dělalo záhonové testy na Baptisie upozorňuje, že ačkoli má kultivar výborné hodnocení, skvělé vlastnosti kvetení atd., není díky své velikosti příliš vhodný do soukromých zahrad. Doporučují spíše menší, podobně kvalitní kultivary jako je 'Dutch Chocolate', které zaberou jen zlomek prostoru, co vyžaduje 'Twilite'. Kultivar byl patentován v roce 2008.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: larvy nosatce (Apion rostrum)

Charakteristika

Kategorie: Trvalky, Dlouhověké trvalky

Výška: 100 - 140 cm

Šířka: 100 - 180 cm

Květy tmavě fialové až purpurové se žlutým člunkem.

Doba kvetení: květen až červen

Listy zelené až šedozelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné plodem