Cirsium rivulare Trevor's Blue Wonder

Cirsium rivulare 'Trevor's Blue Wonder'

pcháč potoční 'Trevor's Blue Wonder'

Cirsium rivulare se v přírodě vyskytuje na vlhkých, slunných loukách, nejčastěji na kyselých půdách, ve střední Evropě až na západ Ruska. Rostlina vytváří velké trsy, které se šíří krátkými oddenky. Až 150 cm vysoké, řídce olistěné stonky nesou v průměru 3 - 4 cm velké, purpurové květy, které vyrůstají na stonku jednotlivě nebo ve shluku 2 - 3 od června do července. Listy jsou okolo 45 cm dlouhé, po okrajích pichlavé, svrchu tmavě zelené a na spodní straně bílošedě ochlupené.
Cirsium rivulare se díky své výšce hodí do pozadí či střední partie perenového záhonu, kde se dá skvěle kombinovat například s trávami. K velké násadě květů potřebuje slunné stanoviště, ale daří se mu i v lehkém polostínu. Nejlépe prospívá v písčitých, kyselejších půdách na vlhčích místech v zahradě.

'Trevor's Blue Wonder' je sport známého kultivaru 'Atropurpureum' uvedený na trh britským zahradníkem Trevorem Edwardsem. Barva květů rozhodně není modrá, jak by mohl název kultivaru napovídat, ale oproti kultivaru 'Atropurpureum' najdeme výrazný posun odstínu směrem k fialově purpurové ('Atropurpureum' je spíše do sytě růžové až červenopurpurové). Dosahuje zhruba stejné výšky okolo 150 cm, ale často se drží kompaktnější, zejména při nedostatku vláhy.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 100 - 150 cm

Šířka: 70 - 80 cm

Květy sytě fialovopurpurové.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy svrchu zelené, na spodní straně našedivělé, díky chloupkům.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Moderní design
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>