Corelopsis verticillata Moonbeam

Coreopsis verticillata 'Moonbeam'

krásnoočko přeslenité 'Moonbeam'

Coreopsis verticillata pochází z východu Severní Ameriky, kde jej v lze v přírodě nalézt v řídkých lesích, na mýtinách, velmi často rostoucí na suchých půdách.

Ač by svým jemným, vzdušným habitem mohl klamat, patří mezi dlouhověké trvalky pomalu se rozrůstající díky krátkým oddenkům. Tenké až drátovité, několikanásobně větvené stonky nesou záplavu menších, okolo 3 – 5 cm v průměru velkých, jasně žlutých květenství od června do září. Listy jsou až 8 cm dlouhé, vstřícné, dělené do tří nitkovitých úkrojků, radiálně přisedajících ke stonku. Kvete žlutými úbory, které mají až 5 cm v průměru. Kvetení začíná koncem června nebo začátkem července a kvete až do začátku podzimu. Odstraňování odkvetlých květů podpoří násadu nových, ale není nezbytné.

Coreopsis verticillata nejvíce ocení výsadbu na plném slunci, snese i menší přísušky. Není náročný na zálivku a půda by měla být dobře propustná, aby nedocházelo k hnilobám krčku. Na vhodném stanovišti vydrží opravdu dlouho a spolehlivě každoročně kvete po několik týdnů.

'Moonbeam' je výjimečný kultivar produkující masy sírově žlutých, až 4 cm v průměru velkých květenství se sytě žlutými až hnědavými středy. Britský zahradník Bill Archer vyselektoval tento kultivar, který později v roce 1992 dostal ocenění Perennial Plant of the Year 1992 od americké asociace Perennial Plant Association. Rostliny pěstované ze semen vykazují určitou variabilitu, často také mají menší násadu květů a mohlo přes zimu vymrzat. Proto se doporučuje vegetativní množení.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 40 - 45 cm

Květy pastelově banánově žluté se sytě žlutým až hnědavým středem.

Doba kvetení: červen až září

Listy svěže jasně zelené.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>