trvalka obrazek

Coreopsis verticillata

krásnoočko přeslenité

čeleď: Asteraceae

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Coreopsis verticillata pochází z východu Severní Ameriky, kde jej v lze v přírodě nalézt v řídkých lesích, na mýtinách, velmi často rostoucí na suchých půdách.

Ač by svým jemným, vzdušným habitem mohl klamat, patří mezi dlouhověké trvalky pomalu se rozrůstající díky krátkým oddenkům. Tenké až drátovité, několikanásobně větvené stonky nesou záplavu menších, okolo 3 – 5 cm v průměru velkých, jasně žlutých květenství od června do září. Listy jsou až 8 cm dlouhé, vstřícné, dělené do tří nitkovitých úkrojků, radiálně přisedajících ke stonku. Kvete žlutými úbory, které mají až 5 cm v průměru. Kvetení začíná koncem června nebo začátkem července a kvete až do začátku podzimu. Odstraňování odkvetlých květů podpoří násadu nových, ale není nezbytné.

Coreopsis verticillata nejvíce ocení výsadbu na plném slunci, snese i menší přísušky. Není náročný na zálivku a půda by měla být dobře propustná, aby nedocházelo k hnilobám krčku. Na vhodném stanovišti vydrží opravdu dlouho a spolehlivě každoročně kvete po několik týdnů.

Kultivary Coreopsis verticillata