Deschampsia cespitosa Goldtau

Deschampsia cespitosa 'Goldtau'

metlice trsnatá 'Goldtau'

Deschampsia cespitosa má velmi rozsáhlý areál výskytu zasahující do všech kontinentů. V Evropě je méně častá na jihu, u nás se vyskytuje na celém území, zvláště pak ve vyšších polohách. Stejně jako areál výskytu je diverzní i stanoviště této trávy - roste na suchých i vlhkých loukách, pastvinách, v příkopech i vlhkých lesích, v Číně vystupuje do nadmořských výšek až 4500 metrů.

Deschampsia cespitosa vytváří husté trsy dosahující v květu až 150 cm výšky. Úzké (5 mm), ploché, na konci zašpičatělé, svěže zelené listy mají na svrchní straně sedm ostře kýlnatých žeber a po okrajích jsou drsné. Přímé, až 0,5 m dlouhé, pevné stonky nesou od června do srpna řídké, rozkladité, zlatavé laty. Metlice je poměrně variabilní druh a je rozeznáváno mnoho poddruhů.

Nejlépe se metlici trsnaté daří na vlhčích stanovištích v polostínu nebo na slunci s částečným zastíněním v průběhu dne. Snese ale i sucho, většinou je poměrně přizpůsobivá. Půda by měla být vlhčí, ale dobře propustná bohatá na živiny. Preferuje slabě kyselé půdy, ale dobře roste i na neutrálních. Výborně se hodí do trvalkových záhonů, především vysazená ve větších skupinách, aby vynikla. Listy zůstávají zelené až do mrazů -18°C.

'Goldtau' z němčiny "zlatá rosa" dobře vystihuje charakter květenství metlice - s východem i západem slunce se drobné kvítky v řídkých latách rozzáří zlatavými tóny. Listy kultivaru 'Goldtau' se společně s květenstvím v srpnu barví do bronzova až zlata. Vyselektována byla pro tmavě sytě zelené listy a kompaktní vzrůst. Patří mezi menší kultivary s výškou trsu pouhých 40 až 50 cm; v květu dosahuje až 75 cm.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trávy, Trvalky

Výška: 60 - 75 cm

Šířka: 50 - 70 cm

Květy z počátku purpurově zelené postupně přechází do zlatavých tónů.

Doba kvetení: červen až srpen

Sytě tmavě zelené se na podzim barví do bronzova a zlata.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Štěrkové záhony