Echinacea 'Sombrero Sandy Yellow'

třapatkovka 'Sombrero Sandy Yellow'

čeleď: Asteraceae

syn. 'Balsomselo'

Rod Echinacea u nás, stejně jako v celé Evropě, zažil velký boom v šlechtění i oblibě u zahradníků, což vedlo k jejímu zvolení Trvalkou sezóny 2009. Zhruba od roku 2005 se do šlechtění zapojuje kromě E. purpurea také Eparadoxa, která přináší nové (oranžové až červené) barvy květů. Druhá linie šlechtění se odvíjí od prvního plnokvětého kultivaru ('Razzmatazz') uvedeného na trh v roce 2003.

Vzpřímené, tuhé, nevětvené stonky dosahují výšky do jednoho metru výjimečně i více a každý nese jedno v průměru až 12 cm široké květenství. Kvete od konce července do září, někdy až října. Pevné stonky dělají z třapatkovky výbornou květinu k řezu, ve váze vydrží až 8 dní. Bazální listy jsou oválné s dlouhou špičkou, široké, drsně chlupaté, ostře zubaté a dlouze řapíkaté. Lodyžní listy jsou užší a menší.

Aby Echinacea kvetla záplavou velkých květů, vyžaduje slunnou polohu. I když snese mírný polostín, neprosperuje velmi dobře, trsy mají tendenci se rozléhat a kvete výrazně méně. Na půdu není příliš náročná, stačí dobrá zahradní zemina, avšak nesmí být příliš vlhká a těžká. Některé kultivary ocení dokonce i suchou, dobře propustnou až kamenitou půdu.

'Sombrero Sandy Yellow' patří do skupiny kultivarů Sombrero, která vznikla v rámci šlechtitelského programu trvalkové školky Darwin Perennials v Illinois, USA. Kultivar byl původně v roce 2012 zaregistrován pod názvem 'Balsomselo', ale komerčně se prodává jako 'Sombrero Sandy Yellow'. Velké, středně vonné květy mají světle pískově žlutobéžový paprsek obklopující výrazný, světle hnědý až měděný terč. Během léta produkuje velké množství květů. Se svojí výškou okolo 60 cm se řadí mezi středně vzrůstné třapatkovky. Hodí se k pěstování v nádobách, k řezu do vázy i na sušení.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 55 - 65 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy světle pískově žluté.

Doba kvetení: červenec až září

Listy sytě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost

Potenciální škůdci: slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Do nádob
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Vonné trvalky
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>