Epimedium pinnatum Black Sea

Epimedium pinnatumsubsp. colchicum 'Black Sea'

škornice zpeřenásubsp. colchicum 'Black Sea'

Epimedium pinnatum pochází z Kavkazu od severovýchodního cípu Turecka po Írán a Ázerbájdžán, kde roste v borových lesích, azalkových a dubových křovinách.

Škornice zpeřená vytváří hustý trs s krátkými výhony. Listy jsou složené z 9 (nebo 5 nebo 11) oválných, kožovitých lístků, které jsou až 8 cm dlouhé, s hladkým okrajem nebo pár zuby. Většinou jsou stálezelené, v závislosti na lokalitě. Na holém stonku nad trsem listů se objevuje až 30 malých květů, které mají asi 1,5 cm v průměru a jsou velmi trvanlivé. Květy mají zářivě žluté vnější plátky a stejně žluté menší vnitřní plátky s hnědou ostruhou. Dosahuje výšky okolo 40 cm.

Epimedium pinnatum roste dobře v listovce nebo těžké půdě v polostínu. Jedná se o velmi odolnou rostlinu. Toleruje i poměrně suché podmínky, když se na místě etabluje.

subsp. colchicum 'Black Sea' má tmavší listy, které se v zimě zbarvují do téměř purpurově černé, která skvěle vynikne zejména se sněhově bílými sněženkami. Květy mají vnější okvětní plátky světlejší, krémově žluté a na rubu žíhané oranžovočervenou. Vnitřní okvětní plátky jsou výrazněji žluté, bez hnědé ostruhy. Stonky jsou koncem sezóny výrazně hnědočervené. Postaru je tento kultivar veden pod subsp. colchicum, ale nové poznatky naznačují, že se jedná o hybrid E. pinnatum subsp. colchicum s E. pubigerum nebo E. cantabrigiense.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 25 - 35 cm

Šířka: 20 - 30 cm

Květy světle žluté.

Doba kvetení: duben až květen

Listy svěže zelené až tmavě zelené.

Habitus půdopokryvný, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Půdopokryvné trvalky