Epimedium × rubrum

škornice červená

čeleď: Berberidaceae

Epimedium × rubrum je zahradní kříženec, který vznikl v Botanické zahradě v Gentu v Belgii kolem roku 1850. Původně se myslelo, že se jedná o křížence E. alpinum a E. grandiflorum, ale novým křížením po vzniku kultivaru 'Sweetheart' se přišlo na to, že druhým pravděpodobnějším křížencem není E. grandiflorum, ale Epimedium sempervirens.

Škornice červená se rozšiřuje tenkými dlouhými oddenky, ze kterých vyrůstají listy i květní lodyhy. Má jedny z nejkrásnějších listů – na jaře raší svěže zeleně s výraznou měděně červenou mozaikou, která drží poměrně dlouho. Poté listy zezelenají, ale na podzim se opět zbarví do výrazně červené mědi. Listy zpravidla vydrží přes zimu, ale nejedná se o stálezelený druh. V předjaří je dobré listy ostříhat, aby byly vidět květy a nově rašící listy. Květy vyrůstají na lodyze v hojném počtu, jsou poměrně drobné 1,5-2 cm v průměru. Vnější, kališní lístky jsou tmavě karmínově červené a kontrastují s vnitřními, krémově bílými korunními plátky a žlutými tyčinkami. Korunní plátky tvoří krátkou tupou trubku a prodloužené ostruhy, které však dosahují pouze okolo 3/4 délky kališních lístků.

Epimedium × rubrum roste výborně ve stínu stromů, dobře snáší i polostín a nejvíce mu vyhovuje neutrální půda. Nesnáší příliš zásaditou nebo příliš kyselou půdu. Je jednou z nejodolnějších škornic do suchého stínu, i když v extrémně suchých létech mohou listy zhnědnout. Rostlina tak suché léto přečká v dormantním stavu.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G1, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 15 - 30 cm

Šířka: 30 - 50 cm

Květy korálově červené s krémově bílým středem.

Doba kvetení: duben až květen

Listy zpočátku měděně červené, s kresbou, později zelené a červené zase na podzim.

Habitus výběžkatý/odnožující

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Ke zplanění
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>