Gaura lindheimeri 'Lillipop Pink'

svíčkovec Lindheimerův 'Lillipop Pink'

čeleď: Onagraceae

syn. 'Redgapi'; Oenothera lindheimeri

Gaura lindheimeri je trsovitá trvalka domácí v Texasu a Louisianě, kde roste v prériích a místních borových lesích. Zatímco v domovině dosahuje i přes jeden metr výšky, u nás se obvykle dorůstá pouze okolo 60 až 75 cm a jedná se spíše o krátkověkou trvalku. Vytváří trsy tenkých, ale tuhých, drátovitých, vzpřímených stonků, které jsou olistěny malými lístky protáhlého, kopinatého tvaru. Trsy se šíří pomocí podzemnních oddenků. Kvete velice dlouho od června do září. Květy jsou často popisovány jako malí motýlci s dlouhými, dekorativními tyčinkami.

Gaura lindheimeri roste nejlépe v dobře propustné, písčité půdě na plném slunci. Je velmi odolná suchu. Ve vlhčích podmínkách či těžších půdách trpí kořenovou hnilobou. Na živnějších půdách dorůstají stonky vyšší výšky, ale trsy mají tendenci se rozklesávat. Při dozrání se často přesévá. Vzrostlé rostliny se velmi špatně přesazují.

Hodí se do trvalkových rabátek i jako předsadba keřů, kde je ceněna zejména pro dlouhou dobu kvetení. Její jemná struktura a vzdušný habitus vyniknou nejlépe ve větších skupinách tzv. driftech. Dobře se kombinuje s trávami a ostatními prérijními trvalkami. Po odkvětu se listy zbarvují do podzimních tónů.

'Lillipop Pink' je velmi kompaktní kultivar dosahující výšky jen okolo 40 cm. Kvete sytě růžovými květy na červenovínových stoncích. Listy mají rovněž nádech do purpurova až vínova. Velmi bohatě kvetoucí kultivar.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda suchá

Stanovištní okruhy: B1, FR1, GR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 40 - 45 cm

Šířka: 30 - 35 cm

Květy sytě růžové.

Doba kvetení: červenec až září

Listy purpurově zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>