trvalka obrazek

Gaura lindheimeri

svíčkovec Lindheimerův

čeleď: Onagraceae

syn. Oenothera lindheimeri

Gaura lindheimeri je trsovitá trvalka domácí v Texasu a Louisianě, kde roste v prériích a místních borových lesích. Zatímco v domovině dosahuje i přes jeden metr výšky, u nás se obvykle dorůstá pouze okolo 60 až 75 cm a jedná se spíše o krátkověkou trvalku. Vytváří trsy tenkých, ale tuhých, drátovitých, vzpřímených stonků, které jsou olistěny malými lístky protáhlého, kopinatého tvaru. Trsy se šíří pomocí podzemnních oddenků. Kvete velice dlouho od června do září. Květy jsou často popisovány jako malí motýlci s dlouhými, dekorativními tyčinkami.

Gaura lindheimeri roste nejlépe v dobře propustné, písčité půdě na plném slunci. Je velmi odolná suchu. Ve vlhčích podmínkách či těžších půdách trpí kořenovou hnilobou. Na živnějších půdách dorůstají stonky vyšší výšky, ale trsy mají tendenci se rozklesávat. Při dozrání se často přesévá. Vzrostlé rostliny se velmi špatně přesazují.

Hodí se do trvalkových rabátek i jako předsadba keřů, kde je ceněna zejména pro dlouhou dobu kvetení. Její jemná struktura a vzdušný habitus vyniknou nejlépe ve větších skupinách tzv. driftech. Dobře se kombinuje s trávami a ostatními prérijními trvalkami. Po odkvětu se listy zbarvují do podzimních tónů.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda suchá

Stanovištní okruhy: B1, FR1, GR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Kultivary Gaura lindheimeri