Gaura lindheimerii Whirling Butterflies

Gaura lindheimeri 'Whirling Butterflies'

svíčkovec Lindheimerův 'Whirling Butterflies'

Gaura lindheimeri je trsovitá trvalka domácí v Texasu a Louisianě, kde roste v prériích a místních borových lesích. Zatímco v domovině dosahuje i přes jeden metr výšky, u nás se obvykle dorůstá pouze okolo 60 až 75 cm a jedná se spíše o krátkověkou trvalku. Vytváří trsy tenkých, ale tuhých, drátovitých, vzpřímených stonků, které jsou olistěny malými lístky protáhlého, kopinatého tvaru. Trsy se šíří pomocí podzemnních oddenků. Kvete velice dlouho od června do září. Květy jsou často popisovány jako malí motýlci s dlouhými, dekorativními tyčinkami.

Gaura lindheimeri roste nejlépe v dobře propustné, písčité půdě na plném slunci. Je velmi odolná suchu. Ve vlhčích podmínkách či těžších půdách trpí kořenovou hnilobou. Na živnějších půdách dorůstají stonky vyšší výšky, ale trsy mají tendenci se rozklesávat. Při dozrání se často přesévá. Vzrostlé rostliny se velmi špatně přesazují.

Hodí se do trvalkových rabátek i jako předsadba keřů, kde je ceněna zejména pro dlouhou dobu kvetení. Její jemná struktura a vzdušný habitus vyniknou nejlépe ve větších skupinách tzv. driftech. Dobře se kombinuje s trávami a ostatními prérijními trvalkami. Po odkvětu se listy zbarvují do podzimních tónů.

'Whirling Butterflies' kvete čistě bílými květy, které s postupem odkvétání chytají růžový nádech. Také poupata bývají narůžovělá. Kultivar se vyznačuje svou sterilitou, tudíž se volně nepřesévá. Oproti původnímu druhu má kompaktnější habitus a více kvete.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda suchá

Stanovištní okruhy: B1, FR1, GR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 70 - 80 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy bílé později chytají po okrajích nádech růžové.

Doba kvetení: duben až září

Listy sytě zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>