Geranium Jolly Bee

Geranium 'Jolly Bee'

kakost 'Jolly Bee'

Geranium 'Jolly Bee' by se správně od léta 2010 neměl prodávat, jelikož mu na základě prohraného soudního sporu byla zrušena licenční práva PVR (Plant Variety Rights). Marco Van Noort introdukoval kultivar 'Jolly Bee' na trh v roce 2001, tedy zhruba ve stejnou dobu, kdy byl uveden severoamerickou školkou Blooms of Bressingham velmi podobný kultivar 'Rozanne'. Kultivar 'Jolly Bee' však licenční práva získal až v roce 2003, což bylo téměř 3 roky poté, co už byl patentován kultivar 'Rozanne'. Spory trvaly 7 let, až nakonec soud rozhodl, že oba kultivary nevykazují téměř žádné rozdíly a patent byl v roce 2010 odebrán kultivaru 'Jolly Bee'.

Nicméně není pochyb o tom, že Geranium 'Jolly Bee' je výborný zahradní kříženec (Geranium wallichianum 'Buxton's Variety', druhého rodiče někteří uvádí Geranium shikokianum var. yoshiianum, jiní Geranium himalayense 'Plenum' nebo 'Gravetye'). Tento velmi bujně rostoucí kultivar může často až vytlačovat sousední trvalky, a tak se hodí pro výsadby ve větších plochách i jako půdokryvná trvalka. Podle některých autorů má na rozdíl od 'Rozanne' vzpřímenější růst a také dorůstá vyšší výšky. Co se týče nároků na světlo, nejlépe kvete na slunci, ale bude prospívat a kvést i v polostínu. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny.

Svěže zelené, zhruba 10 cm široké listy jsou dělené do pěti zubatých laloků. Na podzim se barví do oranžových tónů. Velké, sterilní květy měří v průměru 5 cm, světle fialovo-modré okvětní plátky vytváří miskovitý květ s bílým středem. Každý okvětní plátek je zdoben pěti radiálními, fialovými žilkami. Vyniká svou extrémně dlouhou dobou kvetení, květy se objevují od června do října.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí, plísně

Potenciální škůdci: klopušky, lalokonosec rýhovaný, pilatky

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 70 cm

Šířka: 80 - 100 cm

Květy světle modré s nádechem fialové, bílý střed, fialové žilkování.

Doba kvetení: červen až září

Listy zelené se světle zeleným až nažloutlým mramorováním.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, půdopokryvný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>